Advert
Advert
Advert

Elazığlı çiftçilerin umudu devletin yardım eli

Elazığ'ın Akçakiraz beldesinde şeker pancarı üretimi yapan çiftçiler, üretimin eski yıllara göre azaldığını belirterek devletten yardım beklediklerini söyledi.

Elazığlı çiftçilerin umudu devletin yardım eli
Elazığlı çiftçilerin umudu devletin yardım eli

Elazığ’ın Akçakiraz beldesinde şekerpancarı üretimi yapan çiftçiler üretimin eski yıllara göre azaldığını ve böyle giderse duracağını belirterek   devletten su ve gübre yardımı beklediklerini ifade ettiler.

Akçakirazlı şekerpancarı üreticilerinden İdris Aydoğan, ”Şekerpancarı artık randıman vermiyor. Şekerin taban fiyatı 190 lira bizim elimize geçen ise ya 130 ya da 140 lira oluyor.”

1955 yılında açılan şeker farikasının önümüzdeki yıllarda kapanacağını öngören Yusuf Yıldırım,” Su, gübre ve nakliye her geçen gün zam alırken, şekerpancarı aynı kaldı. Devletin bize hiçbir yardımı olmadı. Bundan sonra devletten yardım bekliyoruz. Su, gübre ve mazotu ucuzlatsın.” dedi.

Poların yüksekliğinden şikâyetçi olan Hasan Ağırtaş ise,” Polar 14 veya 13’e düşerse bizim için iyi olur, ayrıca üretim de artar. Devletimizden yardım bekliyoruz.”

Üretimindeki düşüş son zamanlardaki iklim şartlarından kaynaklanıyor

Şekerpancarı üreticileri bunları ifade ederken Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Lütfü Çevik ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  “Şekerpancarı üretimindeki düşüş son zamanlardaki iklim şartlarından, bir de önceki yılların taban fiyatının düşük olmasından kaynaklanıyor. Gelecek yıl için çiftçi pancar ekeceğini bize beyan etmiştir. Şimdiden taahhüt için bizden randevu istenmektedir. Şeker pancarını  kristal şeker olarak imal ediyoruz. Meras denen bir ürünümüz var, bu da şekerin geriye kalan kısmıdır. Bunu da yem fabrikalarına satıyoruz. Ayrıca meras hamur mayası üretiminde de kullanılır. Bu yıl için verilen taban fiyatın tatminkâr olduğunu iyi bir kazanç elde edeceklerini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. (Ebubekir Yavuz – İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır