Advert
Advert
Advert

Elazığ'da 'Koruyucu Aile' standı açıldı

​Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, koruyucu aile uygulamasını tanıtma standı açtı.

Elazığ'da 'Koruyucu Aile' standı açıldı
Elazığ'da 'Koruyucu Aile' standı açıldı

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Koruyucu Aile uygulamasını tanıtmak amacıyla bir alışveriş merkezinde tanıtım standı açarak uygulama hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

Üç gün boyunca devam edecek bilgilendirme standı hakkında bir açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ahmet Demirdağ, Koruyucu Aile’yi “Çeşitli nedenlerden dolayı aile bütünlüğü bozulan ve kendi ailesi yanında bakımı sağlanamayan, devlet tarafından koruma altına alınan çocukların eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.” şeklinde tanımladı.

Anne-babaların çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcadıklarını söyleyen Demirdağ, “Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.” dedi.

Demirdağ, “Günümüzde de bu hizmetler 14 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren Koruyucu Aile yönetmeliği kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. Koruyucu Aile yanında kalan çocuklarımızın bakım, eğitim ve giyinme vb. ihtiyaçları ailelerin talep etmeleri halinde kurumumuz tarafından aylık olarak karşılanmaktadır. Kurum olarak çocuklarımızın eğitim, bakım, yeme, içme vb. ihtiyaçlarını fazlasıyla sağlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları duyduklarını dile getiren Demirdağ,  “Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çocuklarımız aile ortamında yetiştikleri takdirde daha sosyal, daha başarılı ve topluma daha faydalı kişiler olurlar. Biz koruyucu aile yanında kalan çocuklarımızda bunun örneklerini görmekteyiz. Aile ortamında yetişen bir çocuğun kendi ailesini yönetmesi kendi ailesinde huzurlu olması daha olağandır. Koruyucu Aile olmak için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki Koruyucu Aile Birimine şahsen yapılmaktadır.” diye konuştu. (Sinan Bilici- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu