Advert
Advert
Advert

Ekmek fiyatı tek merkezden belirlenecek, Urfalılar ne diyor?

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, ” Ben kendim şahsım olarak bunun dikiş tutmayacağına kanaat getiriyorum. Şimdi Ankara belirlerse Şırnak’ı nereden bilir, Urfa’yı nereden bilir veya Tekirdağ’ı nereden bilir? Fiyatlar arasında bir değişkenlik olur” dedi.

Ekmek fiyatı tek merkezden belirlenecek, Urfalılar ne diyor?
Ekmek fiyatı tek merkezden belirlenecek, Urfalılar ne diyor? admin

 Süpermarketlerdeki fiyatları Rekabet Kurumu aracılığıyla denetleyecek olan devlet ekmek fiyatlarına da el attı… Ekmek fiyatları bundan böyle fırıncılar odası tarafından değil devletin oluşturacağı yeni bir komisyon tarafından belirlenecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla ilgili çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

BAKAN AĞBAL YENİ MODEL HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, temel gıda maddesi olan ekmeğin fiyatının tek merkezden belirlenmesini öngören yeni bir model üzerinde çalışma başlattıklarını açıkladı. Merkezi bir yapıdan il il ekmek fiyatının belirlenmesi ile dağınık ve kopuk olan yapının sonlandırılacağını kaydeden Ağbal, merkezdeki yapının tüm kesimlerin katıldığı bir platform olacağını söyledi. Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ağbal, ekmek fiyatının belirlenmesinde oluşturulacak yeni model hakkında bilgi verdi. Mevcut yasal çerçeveyi değiştirecek merkezi düzeyde yeni bir yapı üzerinde çalışıldığını kaydeden Ağbal, “Yapının değiştirilmesi konusunda mutabakata varıldı. Şimdi detayları üzerinde çalışılıyor. Yeni yapıya kimler katılacak, kararlar nasıl alınacak bu konuda teknik çalışma yapılıyor. Bu bir kanun konusu. Yapılan çalışma önce Ekonomi Koordinasyon Kurulunda ele alınacak, Bakanlar Kurulunda belirlenecek” dedi.

 KARAATLI: BU PROJENİN DİKİŞ TUTMAYACAĞINI DİLE GETİRMEK LAZIM

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, yapılan projenin dikiş tutmayacağını ve esnaf arasında kaos yaratacağını dile getirdi. Karaatlı, “Bununla ilgili daha kesin bir şey yok, tasarı düşünülüyor. Ben kendim şahsım olarak bunun dikiş tutmayacağına kanaat getiriyorum. Şimdi Ankara belirlerse Şırnak’ı nereden bilir, Urfa’yı nereden bilir veya Tekirdağ’ı nereden bilir? Fiyatlar arasında bir değişkenlik olur. Hükümettir, bazı şeyleri yapmak ister ve yaparda ama netice tam belirlenmedi. Biz proje olarak buna karşı değiliz. Bu projenin dikiş tutmayacağını dile getirmek lazım, doğru olmadığını belirtmek gerekir. Bunun yanlış bir karar olduğunu, esnafın buna kesinlikle uymayacağını söylüyoruz. O karar oradan çıksa da esnafın ona uymayacağını belirtmek istiyoruz. Bu proje gerçekleşse bile uygulamada yanlış olacağını, bazı çelişkiler yaratacağını, daha doğrusu esnaf arasındaki kaosa kadar gidebileceğini belirtmek istiyoruz” dedi.RUHAAJANS

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle