Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Ekinlerin Biçilmesi Denetlenecek

Ekinlerin Biçilmesi Denetlenecek

Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ekinlerin Hasat öncesinde ve hasat sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere harekete geçti

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2014 Pazartesi 20:53
Ekinlerin Biçilmesi Denetlenecek

 belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacağını açıklayan Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çiftçilerin hasat zamanı uyması gereken kuralları açıkladı.
Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2014 yılı hasat döneminde de Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce görevlendirilen teknik personeller tarafından tarla kontrolleri yapılacaktır.
Hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sahipleri, operatörleri ve üreticilerimizden aşağıda belirtilen hususlara uyulması istenecektir.
1.    Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarım yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir.
2.    Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır.
3.    Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.
4.    Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın II ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bildirecektir.
5.    Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.
6.    Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir.
7.    Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.
8.    Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.
9.    Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir.
10.    Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir.
11.    Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır.
12.    Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.
Yukarıda belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.
İlgililere önemle duyurulur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com