Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Ehliyette yeni dönem 1 Ocak'ta başlıyor

Ehliyette yeni dönem 1 Ocak'ta başlıyor

Yeni yılla birlikte uygulamaya geçecek değişiklikle ehliyetler 5 yıl içinde değiştirilerek 180 ülke ile uyumlu hale getirilecek.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2015 Cuma 09:12
Ehliyette yeni dönem 1 Ocak'ta başlıyor

Sürücü belgesi alma süreci ve ehliyette yapılacak değişikliklere ilişkin yeni uygulama 1 Ocak 2016’da başlıyor. Yeni uygulamayla ehliyetler 17 sınıfa çıkarılacak ve tüm ehliyetler 5 yıl içinde değiştirilerek 180 ülke ile uyumlu hale getirilecek.

Yeni yılla birlikte başlayacak yeni dönemde ehliyet değişimi için ilk olarak emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şubelerine başvurulacak.

Ehliyet değişimi için sürücülerden biyometrik fotoğraf, tek hekimden alınan 'sürücü olur' sağlık raporu istenerek parmak izi alacak. Sürücüler ayrıca 15 lira hizmet bedeli ödeyip dekontunu da trafik tescil şubelerine teslim edecek.

Değerlendirme sonucunda verilecek yeni tip ehliyetle tek merkezde basılarak sürücülerin adresine postalanacak.

Verilecek ehliyetlerin süresi 5 ila 10 yıl arasında değişecek. Süre sonunda sürücü yeniden sağlık kontrolünden geçirilerek ehliyetini yenileyebilecek.

Buna göre, yeni ehliyetler minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak.

Öte yandan, TBMM’de bekleyen tasarının yasalaşmasıyla birlikte ehliyet verme işlemleri yetkisi 1 yıl içinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınarak nüfus müdürlüklerine devredilecek. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Referandum'da ‘Evet’ rekoru beklenen iller belirlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com