Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Ehliyette "1 Ocak" çileye dönüştü

Ehliyette "1 Ocak" çileye dönüştü

Yılbaşından itibaren başlayacak "Stajyer Sürücü" uygulamasına takılmamak için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne akın eden sürücü adayları, sıra alabilmek için gece nöbet tutmaya başladı.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 14:24
Ehliyette

Sürücü sertifikası almış ancak 1 Ocak 2016'dan önce bunu sürücü belgesine dönüştürmek isteyenler, Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne adeta akın ediyor.  Uzayan kuyruklar nedeniyle sıra alamayan bazı vatandaşlar ise gece yarısından itibaren gelerek verilecek sıra numarasını bekliyor.

Daha önce sürücü kurslarına müracaat edip sertifika almaya hak kazanan sürücü adaylarının stajyer ehliyet uygulamasına kalmamaları için 31 Aralık 2015 tarihine kadar Trafik Tescil Bürolarına başvurarak ehliyetlerini almaları gerekiyor. “Stajyer Sürücü” uygulamasına takılmamak için sabahın erken saatlerinde Adana Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gelen sürücü adayları ise işlem yaptırmaktan çok dışarıda kendilerine verilecek sıra numarasını alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Bazı vatandaşlar ise çareyi gece yarısı gelerek girişte beklemekte buluyor.

Ehliyetini almak için günlerce sıra bekleyenler bile var

İki gün üst üste gelip sıra alamadığı için gece yarısından itibaren Trafik Tescil Şube Müdürlüğü önünde beklediğini ancak buna rağmen 200’den sonraya sıra alabildiğini ifade eden Ahmet Çiçek, durumdan şikâyet etti. 1 Ocak 2016 tarihine kadar ehliyet almak için müracaat edilmemesi durumunda stajyer sürücü uygulamasına kalacağını dile getiren Çiçek, kendisi ile aynı durumda olanlar için sürenin uzatılması gerektiğini savundu.

Sabah erken saatlerde geldiğini ancak önünde yüzlerce kişi olmasından dolayı sıra alamadığını ifade eden Selma Yavuz da duruma isyan etti. Bayan olduğu için gece gelemediğini bu yüzden sıra alamadığını dile getiren Yavuz, “Son güne kalıp stajyer sürücü olmamak için ehliyetimi almaya geldim ancak sıra alamıyorum. Yoğunluktan dolayı sistemin çöktüğü ve işlem yapılamadığı söyleniyor. Benim gibi ehliyet almaya hak kazanmış on binlerce sürücü adayı var, bu konuda yetkililerden duyarlılık bekliyoruz.” diye konuştu.

“Haklarımız 1 Ocak’tan sonra da korunsun”

Ehliyet almaya hak kazananların haklarının, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra da korunması gerektiğini ifade eden Fatih Aslan ise, "Günde 250 kişiye sıra veriliyormuş. Ben ancak 200’den sıra alabildim. Bugün sıranın bana gelip gelmeyeceğini bilmiyorum. Yılsonuna kadar ehliyetimizi alamadığımız takdirde sertifikalarımızın sil baştan olacağı söyleniyor, bir belirsizlik var. Bu konuda mutlaka yetkililer bir çözüm üretmeli.” ifadeleriyle endişesini dile getirdi.

“Yetkililerden duyarlılık bekliyoruz”

Ehliyetini alabilmek için Trafik Şube Müdürlüğü önünde sabahlayan yüzlerce kişinin olduğuna dikkat çeken sürücü adaylarından Murat Demir da, “Bu soruna bir çözüm bulunmalı, gerekirse uygulamanın süreci uzatılmalı diye düşünüyorum. Bizim tek isteğimiz bir an önce ehliyetimizi alabilmek. Bu konuda yetkililerden duyarlılık bekliyoruz.” dedi.

Öte yandan; ‘uzayan kuyruk ile işlemler geç yapılıyor’ şeklindeki tepkileri sorduğumuz Adana Trafik Tescil Şube Müdürlüğü görevlileri, bu sorunların yoğunluktan kaynaklandığını belirttiler. Sürücü sertifikası alanların ehliyet almak için yılın son haftalarını beklemeleri sebebiyle ülke genelinde bu tür sıkıntılar oluştuğunu vurgulayan görevliler, vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini de ayrıca dile getirdiler. (Ayhan Kaya - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com