Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Egzersiz yapın, daha enerjik olun

Egzersiz yapın, daha enerjik olun

Giriş Tarihi: 14 Mart 2010 Pazar 05:37
Egzersiz yapın, daha enerjik olun

Reader's Digest dergisindeki habere göre düzenli yapılan egzersiz sonrası günlük yaşantıda daha fazla enerjik olunurken, stres ve sıkıntılar azalıyor.

Bilim adamlarına göre egzersiz sonrası zekâ daha keskin çalışıyor, iyi kolesterol en az yüzde 20 yükseliyor.

1. Daha fazla enerji: Egzersiz, insanı daha fazla enerjik hissettirir. New Orleans Üniversitesi'nden bilim adamları, 50 dakikalık aerobik egzersizi öncesinde ve sonrasında42 katılımcıdan ruh durumlarını değerlendirmelerini istedi. Katılımcıların çoğu, biraz ter attıktan sonra kendilerini daha az sinirli ve yorgun hissettiklerini söyledi. 1997 yılındaki bir çalışmada, araştırmacılar 10 dakikalık tempolu yürüyüşün insanlara şekerleme yemekten daha fazla enerji verdiğini buldular. Peki, bu nasıl olabilir? Egzersiz, enerjinizi artıran hormonu yükseltiyor. Böylece kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz.

2. Daha az stres: Basit bir antrenman bile stresinizi ve sıkıntınızı hafifletebiliyor. Indiana Üniversitesi'nde yapılan deneyde, araştırmacılar 20 dakikalık egzersiz öncesinde ve sonrasında 15 katılımcının üzüntü seviyesini ölçmek için psikolojik testler kullandılar. Katılımcıların hepsi egzersizden 1 ya da 2 saat sonrasına kadar daha az üzüntü hissettiklerini bildirdiler. Egzersiz, serotonin gibi pozitif ruh haliyle ilişkili beyin kimyasallarının akışını hızlandırıyor. Ayrıca, egzersiz iç vücut sıcaklığını da artırıyor ve gevşeme sağlıyor.

3. Daha keskin zekâ: İngiltere'nin Middlesex Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, 63 kişilik grupta yeni fikirler geliştirme yeteneklerini test ettiler. Bu testler aerobik egzersizi yaptıktan ve video izledikten sonra yapıldı. Egzersizden sonra, deneydeki katılımcılar yeni fikir geliştirme konusunda daha pozitiftiler ve daha fazla puan kazandılar.

4. Daha sağlıklı damarlar: Fiziksel aktivite iyi kolesterolü en az yüzde 20 oranında yükseltiyor. İyi kolesterol, vücudun damarları tıkayan kötü kolesterolden kurtulmasına yardım ediyor. Çalışmalar, Yüksek Yoğunluklu Lipo-proteinlerin (HDL) damarlarda biriken kolesterolü topladığını ve zarar veremeyecekleri bir yere götürdüğünü gösteriyor. Egzersizin, damarlara diğer faydası, trigliserid olarak isimlendirilen kandaki yağ parçacıklarının seviyesi yüzde 40 oranında düşürmesidir. Egzersiz trigliseridleri yağ asitlerine çeviriyor. Egzersiz yaptığınızda, depolanan yağları yakıyorsunuz. Böylece hem kilo veriyorsunuz, hem de kandaki trigliserid seviyesini düşürüyorsunuz. Trigliserid seviyesinin düşmesi kalp hastalığı riskinin azalması anlamına geliyor.

5. Daha iyi savunma: Egzersize başladığınız anda, kalbiniz hızlı çarpmaya başlıyor ve kan basıncınız dalgalanıyor. Çalışmalar, egzersiz yapan insanların yüzde 40-50 daha az hastalandıklarını gösteriyor.

Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Bakanlar Harran Tıp'ya yatan yaralıları ziyaret etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com