Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Edebiyatımızda Sakarya TYB'de

Edebiyatımızda Sakarya TYB'de

Giriş Tarihi: 28 Ocak 2010 Perşembe 11:26
Edebiyatımızda Sakarya TYB'de

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi'nde düzenlenen konferansa Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesini temsilen Birlik Kurucu Başkanı Cuma Ağaç, Şube Başkanı İbrahim Emiroğlu, Sakarya Yazarlar Birliği Şube Başkanı Fahri Tuna, Şanlıurfa Gazeteciler Başkanı Veysel Polat, Yazar Eyyüp Azlal ve davetliler katıldı.

Konuşmacı olarak katılan Sakarya Yazarlar Birliği Şube Başkanı Fahri Tuna, ilk onda öğe olarak Sakarya'yı anlatabilmek için önce Adapazarı'nı anlamak olduğunu belirtti. Tuna, "Sakarya Nehrin adı, Adapazarı ise şehrin adıdır. Bu nedenle kültür hayatımızda ilk defa bir nehir ismini bir şehre vermiş oluyor. Biz de Sakarya isminden sıkıntı çekmiyoruz. Hele üstat Necip Fazıl Kısakürek'in 'Sakarya Türküsü' adlı şiiri yayımlandıktan sonra Sakarya ismine büsbütün ilgimiz arttı. Osmanlının son dönemine kadar Adapazarı; Sapanca Gölüne dökülen bir çay ve Sakarya Nehri ortasında kaldığı için bir ada görünümü veren bir köydü. Köylüler hala pazara gitmek için 'adaya gidelim' meşhur sözünü kullanırlar.
İşte o günkü ada şimdi 400 bin nüfusa dayanıyor. Şehir önceleri Osmanlı bakiyesi Balkanlardan gelen göçle büyüdü. Daha sonra Karadeniz bölgesinden göçler ile büyüdü. En sonunda güneydoğuda gelen göçlerle şehir bu günkü nüfusuna ulaştı. Adapazarı depremden sonra bir teselli niyetine Büyükşehir oldu. Ama bizim tarihimiz Şanlıurfa kadar derin değil. Sakarya heyeti olarak Urfa'yı ve Urfa'daki kültürel hayatın kalbinin attığı yeri merak ettik. Bu yüzden Urfa'da bulunuyoruz. Buradaki aydın ve sanatçılarla kültürel alışveriş ve edebiyat köprüsü kurmakta istiyoruz" dedi.
Güneydoğu Anadolu Kültürel Miras ve Turizm Kalkınma Birliği'nin çalışmalarının da ele alındığı toplantıda, çeşitli fikirler üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu. Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi adına Fahri Tuna, 18 yılın emeği olarak hazırlamış olduğu "Sakarya Yazıları" adlı kitabını imzalayıp Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi kütüphanesine hediye etti. Toplantıda ayrıca Sakarya ve Şanlıurfa illerinin kültürel ortak bir perspektifte buluşması için iki şube ortak çalışma kararı aldı.

Ömer ASLAN / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com