Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Ebeveynlere, 'çocukların yabancı cisim yutma' uyarısı

Ebeveynlere, 'çocukların yabancı cisim yutma' uyarısı

Çocukların soluk borusuna kaçan yabancı cisimlerin ölümle sonuçlanabileceği konusunda ebeveynleri uyaran uzmanlar, Batman'da bir hastanede 13 çocuğun yemek borusundan, 61 çocuğun da soluk borusundan yabancı cisim çıkarıldığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2015 Cumartesi 23:08
Ebeveynlere, 'çocukların yabancı cisim yutma' uyarısı

Batman’da bir hastanede görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Oktay Aslaner,   son 4 ay içerisinde 13 çocuğun yemek borusundan, 61 çocuğun da soluk borusundan yabancı cisim çıkardığını belirterek, çocuklarda soluk borusuna kaçan yabancı cisimlerin ölümle sonuçlanabileceğini konusunda ebeveynlere uyarılarda bulundu.

 Bu hastaların neredeyse tamamının 7 ay ile 11 yaş arası çocuklardan oluştuğunu belirtilen Aslaner, “İşlemlerin tamamı komplikasyonsuz olarak gerçekleştirildi. Çıkarılan yabancı cisimler, saç tokası, mandal, kalem arkası, metal kolye, tespih tanesi, mısır tanesi, karpuz çekirdeği gibi oldukça çeşitlilik gösteren maddelerdir. Çocuklarda soluk borusuna kaçan yabancı cisimler ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu tip yabancı cisimler soluk borusunda tıkanmaya neden olmakta ve hastaneye yetiştirilebilen çocukların önemli bir kısmında beynin oksijensiz kalması sonucu  bitkisel hayatta, şuurları kapalı ve bakıma muhtaç şekilde geçirmektedirler. Yemek borusuna kaçan yabancı cisimler ise yüksek bir oranda yemek borusunda yırtılmalara yol açabilmekte ve yemek borusu yırtılmaları ise ölümle sonuçlanabilmektedir.” dedi.

Yemek borusunun tamirinin ise oldukça ağır bir ameliyat ile yapılabildiğini vurgulayan Aslaner, “Bu ameliyat  da yine belli bir oranda hayati risk içermektedir. Bölgemizde oldukça fazla olan yabancı cisim aspirasyonlarını önlemenin en etkili yolu, özellikle annelerin bu konuda oldukça dikkatli ve duyarlı olmalarıdır. İleride telafisi mümkün olmayan acılar yaşamamak için anne ve babaların bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerekir.” ifadelerini kullandı.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com