Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Düşük gelirliler konuta daha fazla pay ayırıyor

Düşük gelirliler konuta daha fazla pay ayırıyor

Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2014 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde düşük gelirli hanelerin kazançlarında konuta daha fazla pay ayırdığını ortaya koydu.

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2015 Perşembe 14:41
Düşük gelirliler konuta daha fazla pay ayırıyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2014 yılı sonuçlarına göre; hanehalklarının toplam tüketim harcaması içinde konuta ayırdığı payın yüzde 24,8 olduğu belirtildi.

Haneler, gelirlerine göre sıralandığında; en düşük gelir grubu olan birinci yüzde 20’lik dilimde yer alanların toplam tüketim harcamaları içinde konutun payı yüzde 32,8 ile konuta en fazla payı ayırdığı belirtilirken, en yüksek gelir grubu olan beşinci yüzde 20’lik dilimde bu payın yüzde 21,6 olduğu belirtildi.

Konut harcamalarının büyük bölümünü kira oluşturuyor

Araştırma sonuçlarına göre, 2014 yılında konut harcamalarının yüzde 64,6’sını kira harcaması oluşturmaktadır. Bu grup gerçek ve izafi kira* harcamalarını kapsamaktadır.

Konut harcamalarının yüzde 12,1’i gaz ve diğer yakıtlar, yüzde 9,9’u elektrik, yüzde 7,4’ü su ve kanalizasyon hizmetlerine ayrılmıştır. Toplam konut harcamaları içindeki en düşük payı yüzde 5,8 ile konutun bakım ve onarım masrafları almıştır.

Kiraya ayrılan pay önceki yıla göre artış gösterdi

Konut harcamaları içinde kiranın payının yıllar itibariyle değişimi incelendiğinde; 2010 yılında yüzde 64,9 olan kira  payının 2013 yılına kadar düşüş göstererek 2013 yılında yüzde 61,9 düzeyine kadar indiği, 2014 yılında ise 2,7 puanlık bir artış ile yüzde 64,6’ya çıktığı görülmüştür. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com