Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Duruerden Basın mensuplarına kahvaltı

Duruerden Basın mensuplarına kahvaltı

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2010 Çarşamba 21:26
Duruerden Basın mensuplarına kahvaltı

Mardin Valisi Hasan Duruer, Yerel ve Ulusal Basın Mensupları ile tarihi kentte yaptığı kahvaltıda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin ziyaretleri ve yapılan çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, bu ziyaretlerin İlimiz açısından çok olumlu geçtiğini belirtti. Vali Duruer, “bu konuda emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve bütün Mardin Halkına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

 Ortadoğu’ya Hitap Edecek Bir Müze

Mardin Valisi Hasan Duruer, Kasimiye medresesini bütün Ortadoğuya hitap edecek bir bilim müzesi haline getireceklerini söyledi. Kasimiye medresesinde çevre düzenlemesini bitirdiklerini kaydeden Vali Duruer şöyle dedi; “ Burada birkaç günlük işimiz kaldı. Kasımiye Medresesini El Cezeri Bilim Müzesi yapacağız. Şu anda eserlerin yüzde 60 geldi. Geri kalan kısmını da tamamlayacağız. Yaklaşık olarak 3 milyon dolarlık bir çalışma ile Kasımiye Medresesini Bilim Müzesi haline getiriyoruz. Mardin’e sembol olacak çalışmalardan bir tanesi olacak. Bütün Ortadoğu’ya hitap edecek bir bilim müzesi haline getiriyoruz.   Mardin’de 4 tane müzemiz olacak. Arkeoloji müzesi, etnografya müzesi, bilim müzesi ve kent müzesi olacak. Sanat galerileri ile şehri donatacağız.”

Mardin Aslına Kavuşması İçin 100 Milyon Lira Gerekiyor

Tarihi dönüşüm çalışmalarına devam edildiğini söyleyen Vali Duruer, Mardin’i Aslı hüviyetine kavuşturmaları için toplam 100 milyon liraya yakın bir maddiyata ihtiyaçları olduklarını kaydederek “ Cumhurbaşkanımızı kısa bir süre önce Mardin’de ağırladık. Buradaki çalışmalarımıza destek vereceğini söyledi. Alt yapı konusunda yeniden ihaleye çıkma durumumuz var. İhale ye çıktığımız zamanda kanalizasyon suyunu yenileyip elektrik tesislerini tamamının yeraltına almayı düşünüyoruz. 1 yıl içerisinde bitirmek niyetindeyiz. Hedefimiz 2012 yılının sonuna kadar Alt yapısı tamamı ile bitmiş bir tarihi şehir. Sokakların döşenmiş olduğu, sokak ders çalışmalarının bitirildiği, yıkımların büyük ölçüde gerçekleştiği daha önce başlattığımız lazer tarama ve rolöve çalışmalarının bitti bir şehir hedefliyoruz. Bu hayal değil. Çok rahat gerçekleştirilecek bir hedef. 1 cadde yıkım çalışmalarına bayramdan sonra başlayacağız.  Yaklaşık olarak burada 70 civarında daireyi satın alacağız. Yüksek katlı olanların kiminin üç, kiminin 4-5inci katlarını yıktıracağız. Görsel kirliliğe mani olmak istiyoruz.  Şu ana kadar Midyat, Savur ilçelerimiz dahil yapılan bütün çalışmalara 10 milyon lira harcadık. Bütün işlerimiz için bize 100 milyon lira gerekiyor. Bu parayı temin edersek 2 yıl içerisinde pırıl pırıl asli hüviyetine kavuşmuş bir Mardin görürsünüz. Şuanda bile Mardin iyi bir trend yakaladı. Yatırımcılar kapımızı aşındırıyor.  Tarihi dönüşüm çalışmalarımız dünyanın dikkatini çekiyor. Bütün Türkiye’de konuşulur hale geldi. Mardin buna layık ve daha fazlasına da. Şu anda maddi yönden sıkıntımız olmasaydı yaptığımız çalışmaların iki mislini yapmış olurduk” dedi.

Mardin Kalesinde 218 yıldır Restorasyon Yapılması Bekleniyor.

Mardin kalesinin 218 yıldan beridir restorasyon beklediğini kaydeden Vali Duruer;  “218 yıl önce Mardin’den Osmanlı Saray’ına yazılmış bir yazı var elimizde, yazıda, kaleden taş düşme tehlikesi var. Bunun tamir edilmesi gerekir. 218 yıl önce yazılmış bir yazı, belgesi bizde. Biz 3 defa kalenin rolövesini çıkardık. Lazer taramasını yaptık kuruldan geçti. Para bulduğumuz anda çalışmalara başlayacağız. Restorasyonu için Yaklaşık 15 milyon lira para gerektiriyor.”

 

Kahvaltı sonrası Tarihi Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapılan çalışmaları Basın Mensupları gezdiren Vali Duruer, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Hasan Duruer, çalışma yapılan yerlerde dil, din, milliyet ve kültür ayrımı yapmadıklarını, hepsini kendi medeniyetleri olarak görüp, sahip çıktıklarını söyledi.

 

Deyrulzafaran Manastırında yapılan çalışmaları gezen Vali Duruer, çalışmalara cami, medrese, kilise veya manastır diye ayrım yapılmadan devam edildiğini belirterek, “Deyrulzafaran Manastırı Mardin’in önemli eserlerinden bir tanesidir. Şu anda restorasyon çalışmalarımız burada da devam ediyor. Ramazandan önce başlamıştık. Duvar çalışması ders çalışması yapıyoruz. Biz medeniyetlerin hepsini kendi medeniyetimiz kabul ediyoruz. İster Müslüman, ister Hıristiyan ister yezidi olsun. Hangi dilden, hangi milliyetten, hangi kültürden olursa olsun kendi medeniyetimiz olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla burada bu çalışmayı yapıyoruz. Ocağın sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Sağlık Müdürlüğü eski binasının yıkım çalışmalarını da Basın Mensupları ile izleyen Vali Duruer daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açılışı yapılan Tarihi Valilik Makamını da basın mensuplarına gezdirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com