Advert
Advert
Advert

URFA MAĞARALARI TURİZME KAZANDIRILIYOR

Şanlıurfa'da bulunan ve daha önceleri yaşam alanı olarak kullanılırken günümüzde hayvan barınağı haline gelen mağaralar Eyyübiye Belediyesi’nin projelendirmesiyle turizme kazandırılıyor.

URFA MAĞARALARI TURİZME KAZANDIRILIYOR
URFA MAĞARALARI TURİZME KAZANDIRILIYOR

Dünyanın ilk üniversitesi, insanlık tarihini yeniden yazdıran Göbeklitepe’si, Balıklıgöl’ü ve Peygamberler Şehri gibi birçok değere sahip olan Şanlıurfa’da, 500'e yakın doğal yapı mağara, Eyyübiye Belediyesi’nin proje çalışmalarından sonra ruhsatlandırılarak turizme kazandırılacak.

“Binlerde insana istihdam sağlanacak”

 

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, bölgede bulunan mağaraları turizme kazandırmak için proje geliştirdiklerini belirterek, "Doğal yapı olan bu mağaralar bizlerin kültürüdür. Modern binalar, ofisler normal karşılanırken mağara şartlarındaki bir mekan özellikle turizm açısından çok fazla dikkat çeker. Bu da haliyle ekonomi ve ticaret anlamında fark yaratır" dedi.

Projenin sadece turizmi canlandırmakla kalmayacağını, istihdam da sağlayacağını vurgulayan Ekinci, ‘’Bu projelerin hayata geçmesi, 500'e yakın mağaranın düzenlenip işletmeye açılması ve her işletmede 5 kişinin çalışması demektir. Yani 2500 insanın dolaylı yollardan ekonomik olarak etkilenmesi demektir" şeklinde konuştu.

“Şanlıurfa’nın değerlerini ekonomiye kazandırıyoruz”

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, bölgenin tarih, turizm ve doğa bakımından çok zengin olduğunu, ancak bu zenginliği ne yaşadıklarını ne de yaşatabildiklerini ifade etti. Bölge insanının turizme yatkın olduğunu vurgulayan Ekinci, Şanlıurfa’nın değerlerini ekonomiye kazandırmak için kolları sıvadıklarını söyledi.

Turizm için planladıkları yerleri uygun şartlarda kiralayabileceklerini belirten Belediye Başkanı Ekinci, "İnsanlar bu tür yerleri, kaliteli vakit geçirmek ve misafirlerini ağırlamak için istiyorlar. Amacımız, Şanlıurfa halkına hizmet etmek, şehrin hafızasına karışmış kirlilikleri ayıklamaktır” dedi.

Dünyanın ilk üniversitesi insanlık tarihini yeniden yazdıran Göbeklitepe Balıklıgöl Peygamberler Şehri Şanlıurfa 500 yakın mağara Eyyübiye turizm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu