Advert
Advert
Advert

Dünyanın en kısa insanı bir Türk

Dünyanın en kısa insanı bir Türk
Dünyanın en kısa insanı bir Türk

Kocaman soyadının tersine minicik boyu ile Elif Kocaman dünyanın en kısa kadını unvanına sahip oldu. Sertifikası bugün verilen Kocaman, en uzun insan Sultan Kösemle de bir araya geldi.


Her yıl yayınlanan Guinness Rekorlar Kitabının 2011 yılı için hazırlanan sayısı raflardaki yerini alıyor. 2008 yılından itibaren Türkçe olarak da yayınlanmaya başlayan rekorlar kitabında dünyanın en uzun insanı olarak Sultan Kösem yer alıyor. 246,5 santimetre boyu ile dünyanın ilgisini çeken Kösemden sonra şimdi de dünyanın en kısa kadını Türkiyeden çıktı. Osmaniye Kadirlide ailesiyle birlikte yaşayan 22 yaşındaki Elif Kocaman, en kısa kadın olarak tescillendi. Guinness hakemleri tarafından yapılan ölçümde Kocamanın boyu 72,6 santimetre olarak belirlendi.

Soyadının tersine kendisi küçücük olan Kocamanın en kısa kadın olduğuna dair sertifikası bugün verildi. Törene en uzun insan Sultan Kösem de katıldı. Guinness Rekorlar Kitabı 2011in de tanıtıldığı törende ikilinin yan yana gelmesi ilginç bir görüntü oluşturdu. Uzun boyu nedeniyle dünyanın birçok yerini dolaşan Kösem, soruları yanıtlarken ilk kez kameralar karşısına çıkan Kocaman konuşmaktan kaçındı. Kocaman kendisine verilen ve neredeyse boyu kadar olan sertifika ile rekorlar kitabını kaldırmakta zorlandı. Forum İstanbulda gerçekleştirilen törende en uzun ve en kısa insanı bir arada gören vatandaşlar da ikiliyi ilgiyle izledi.

En kısa kadın olarak tescillenen Kocamanın rekorlar kitabının 2012 sayısında yer alacağı belirtildi. Guinness Rekorlar Kitabı 2011 de en kısa erkek olarak He Pingping yer aldı. 74.61 santimetre boyundaki Pingping, 16 Mart 2010 tarihinde hayatını kaybetmişti.

SULTAN: EVLENMEK İSTİYORUM

Rekorlar kitabına kendisiyle birlikte Kocamanın da girecek olmasına sevindiğini ifade eden Kösem, Hem en uzun hem de en kısa insan Türkiyeden. Bu gurur verici. Türkiye bizimle gurur duymalı. dedi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sultan, evlenmek istediğini yineledi. Kösem, Türk kızlarına sesleniyorum, kalbim boş. 2011 yılına kadar süre tanıyorum. Yoksa fırsatı kaçırırlar. Avrupaya gideceğim. dedi. Boyu boyuna huyu huyuna uygun çıkmadığı için mi evlenemiyorsun sorusuna Kösem, Boyu, güzelliği önemli değil. Önemli olan huyu. Huyu huyuma uygun olsun yeter. karşılığını verdi. Rekorlar kitabını da inceleyen Kösem, en kısa insan olarak yer alan Pingpingi göstererek, Rahmetli ile de burada bir araya gelmiştik. O da burada olsaydı. dedi.

REKORLAR KİTABINDAKİ TÜRKLER

Guinness Rekorlar Kitabı 2011de üç Türk rekortmen bulunuyor. 8.8 santimetrelik burnuyla Mehmet Öz, dünyanın en uzun burunlu insanı. 6.49 saniyede 20 teneke ile piramit yapan Deniz Özeskici de rekortmenler kitabında yer alıyor. Sultan Kösem en uzun insan olmasının yanı sıra 36.5 santimetrelik ayakları ile dünyanın en uzun ayaklı kişisi. Kösem ayrıca, 27.5 santimetrelik elleriyle de dünyanın en büyük elleri rekoruna da sahip.

CİHAN


Etiketler:  Elif Kocaman 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
A.BAki ÇINAR     2014-06-21 Hocaam anlaşılan mevcut eğitimi hiç beğenmiyorsun peki ne yapalım malzeme bu allah iyi yöneticilerle düzeltsin eğitim durumu hiç iyi değil bir nebze değinmişsin diline sağlık s.lamlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı