Advert
Advert
Advert

Dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri
Dünyanın en iyi üniversiteleri

İngilterede yayınlanan Times gazetesinin öğretim, araştırma ve alıntı yapılan eserler gibi kıstaslara dayanarak hazırladığı Yüksek Öğretim Kurumları listesinde, başta Harvard olmak üzere ilk beş sırayı Amerikan üniversiteleri aldı.

Değerlendirmede Türkiyeden Bilkent Üniversitesi yüzde 55,4 puanla 112. sırada gelirken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi de yüzde 47,7 ile 183. sırada yer aldı.

Listede İngilizce eğitim veren üniversitelerin ağırlıkta olduğu dikkat çekti.

15. sıradaki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsüne gelinceye kadar ilk sıralardaki öğretim kurumlarının hepsi İngilizce eğitim veriyor.
İngilizce eğitim

Fransanın tanınmış eğitim kurumlarından Ecole Polytechnicin 39. sırada yer alması ise sürpriz olarak nitelendi.

Aynı oranda puan toplayan İngilterenin ünlü Oxford ve Cambridge üniversiteleri ise 6. sırayı paylaştı.

İngilteredeki bütün üniversiteleri temsil eden Universities UK kurumunun başkanı Steve Smith, yüksek öğrenimde başarının altında verilen mali desteğin yattığını düşünüyor.

Profesör Smith, ABDnin üniversitelere gayrisafi yurtiçi hasılanın iki buçuk katından fazla yatırım yaptığını belirtiyor.

Bu yılki en iyi yüksek öğretim kurumları listesinde Asyadaki üniversitelerin de geçmiş yıllara göre daha iyi konumda oldukları dikkat çekti.

Hong Kong, Japonya, Güney Kore ve Çin üniversiteleri de ilk 40a girmeyi başardılar.

Afrika kıtasından ise sadece iki üniversite; Güney Afrikadaki Capetown Üniversitesi ile Mısırdaki İskenderiye Üniversitesi ilk 200 öğretim kurumu arasına girebildi.

Ancak bu tür araştırmalarda değerlendirme yöntemlerinin her zaman sorgulanmaya açık olduğunu kaydeden muhabirimiz, geçen hafta yayınlanan bir başka listede tablonun son derece farklı olduğuna dikkat çekiyor.


Etiketler:  Üniversite Dünya 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı