Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2010 Cuma 23:10
Dünyanın en iyi üniversiteleri

İngilterede yayınlanan Times gazetesinin öğretim, araştırma ve alıntı yapılan eserler gibi kıstaslara dayanarak hazırladığı Yüksek Öğretim Kurumları listesinde, başta Harvard olmak üzere ilk beş sırayı Amerikan üniversiteleri aldı.

Değerlendirmede Türkiyeden Bilkent Üniversitesi yüzde 55,4 puanla 112. sırada gelirken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi de yüzde 47,7 ile 183. sırada yer aldı.

Listede İngilizce eğitim veren üniversitelerin ağırlıkta olduğu dikkat çekti.

15. sıradaki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsüne gelinceye kadar ilk sıralardaki öğretim kurumlarının hepsi İngilizce eğitim veriyor.
İngilizce eğitim

Fransanın tanınmış eğitim kurumlarından Ecole Polytechnicin 39. sırada yer alması ise sürpriz olarak nitelendi.

Aynı oranda puan toplayan İngilterenin ünlü Oxford ve Cambridge üniversiteleri ise 6. sırayı paylaştı.

İngilteredeki bütün üniversiteleri temsil eden Universities UK kurumunun başkanı Steve Smith, yüksek öğrenimde başarının altında verilen mali desteğin yattığını düşünüyor.

Profesör Smith, ABDnin üniversitelere gayrisafi yurtiçi hasılanın iki buçuk katından fazla yatırım yaptığını belirtiyor.

Bu yılki en iyi yüksek öğretim kurumları listesinde Asyadaki üniversitelerin de geçmiş yıllara göre daha iyi konumda oldukları dikkat çekti.

Hong Kong, Japonya, Güney Kore ve Çin üniversiteleri de ilk 40a girmeyi başardılar.

Afrika kıtasından ise sadece iki üniversite; Güney Afrikadaki Capetown Üniversitesi ile Mısırdaki İskenderiye Üniversitesi ilk 200 öğretim kurumu arasına girebildi.

Ancak bu tür araştırmalarda değerlendirme yöntemlerinin her zaman sorgulanmaya açık olduğunu kaydeden muhabirimiz, geçen hafta yayınlanan bir başka listede tablonun son derece farklı olduğuna dikkat çekiyor.


Etiketler:  Üniversite Dünya 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com