Advert
Advert
Advert

Dünyaca ünlü şahsiyetlerden "Kudüs’e Küresel Yürüyüş" Kafilesine destek

Dünyaca ünlü bazı siyasi kişilikler bildiri yayınlayarak , Filistin değerlerini korumak için dünyanın farklı yerlerindeki insanları ‘’ Kudüs’e yürüyüş’’ kafilesine katılmaya davet ettiler.

Dünyaca ünlü şahsiyetlerden
Dünyaca ünlü şahsiyetlerden


FHA bildirdiğine göre, ‘’ Kudüs’e Yürüyüş’’ kafilesinin istişare heyeti, kendi sitelerinde bu kafileye destek verdiklerini açıkladıkları bildiride şöyle yazıyor:

Kudüs’e yürüyüş kafilesinin istişare heyeti, Filistinliler Beytul Mukaddes’te ezilmelerinin devam etmesinden, Siyonistlerin teşkilatlı olarak yürüttükleri ‘’ ayrımcılık’’ politikasıyla Müslümanları ve Hıristiyanları Beytul Mukaddes’ten çıkarmalarından ciddi bir şekilde tedirgindir.

Siyonistlerin bu siyasetleri BM Güvenlik Konseyi’nin bütün kurallarına ve uluslar arası kanunlara aykırıdır. Irkçı Siyonist rejiminin bu siyasetinin amacı Beytul Mukaddes’i Yahudiler dışındaki herkesten temizlemek ve ardından buradaki kültür ve mezhep çeşitliliğini ortadan kaldırmaktır.

Beytul Mukaddes dünyanın ortak mirasıdır.ve bütün mezhepler için manevi ve ideolojik öneme sahiptir.

Şuanda Beytul Mukaddes’in özgürlük, saygınlık ve kutsallığı tehlikeye girmiştir. Siyonistler yalnızca Müslüman ve Hıristiyanları Kudüs’ten çıkarma peşinde değiller. Onlar toplumsal yapıyı değiştirmek ve Arap varlığını kudüste yok etmeyi amaçlamaktadırlar.

Bu nedenle dünyanın farklı köşelerindeki insanlardan 30 marttaki ‘’ Kudüs’e Yürüyüş mitingine katılmalarını rica ediyoruz.

Bu evrensel yürüyüşte Filistin, Ürdün, Mısır, Suriye, ve Lübnan halkı katılacaklardır.

Bu istişare heyeti Kudüs’e Yürüş kafilesini desteklemekteki amacını bildirerek, dünyanın her köşesindeki insanları bu kafileye davet etmektedir.

1-’’Kudüs’e Yürüyüş’’ kafilesinin istişare heyeti Kudüs’ün dünya için siyasi, kültürel ve mezhebi önemine değinerek, mukaddes ve tarihi yerlerin korunmasını istemektedir. Siyonistler ise oranın kültürel ve arap yapısını bozmak peşindedirler. Bu da insanlık adına bir cinayettir. Uluslar arası bütün kuruluşları Kudüs’ü korumaya davet ediyoruz.

2- Kudüs’ü korumak bütün özgür dünya halklarının vazifesidir. Dünyanın bütün kurum ve kuruluşlarını ve insanlarını bu mitinge davet ediyoruz.

3-Irkçı İsrail rejiminin Kudüs’ü etnik temizlik , coğrafi ve toplumsal olarak bu şehrin yapısını değiştirmek, Filistinlilerin arazilerini gasp etmek ve Siyonist ordusunun işgalini sürdürme politikalarını şiddetle kınıyoruz.

4-Filistin halkını, topraklarının özgürlüğünü, şerefli ve özgür yaşama haklarını savunuyoruz.

5-Filistinlilerin apaçık ve değişmesi mümkün olmayan hakları olan anavatanlarına dönmelerini destekliyoruz.

6-Kudüs sakinleri arasında ırksal ve din ayrımcılığının reva görüldüğü bütün ırkçı kanunları kınıyoruz.

7-‘’Kudüs’e Yürüyüş Hareketi’’ belli bir kurum yada hizbin sembolü değildir. Bütün siyasi ve dini gurupları 30 marttaki yürüyüşe davet ediyoruz.

8-‘’ Kudüs’e Yürüyüş’’ evrensel bir barış hareketidir. Hedeflerine ulaşmak için kaba güçten yararlanmaz.

Bu yürüyüşe davet eden önemli şahsiyetlerden bazıları şunlardır:

‘’Abdullatif Arabiyat ‘’ Ürdün eski parlamento başkanı

‘’Ahmet Ubeydat’’ Ürdün’ün eski başbakanı ve ulusal yenilik cephesi başkanı

Doktor ‘’Ahmet Muhammed Atya Bahar’’ Filistin kanun teşkilatı başkan yardımcısı

‘’Bugra Sultani’’ Cezayir Bakanı ‘’barış topluluğu hareketi’’ başkanı

Doktor ‘’Kornor Vest’’ Perisnton üniversitesi öğretşm görevlisi ve çağdaş hukukçu ve aktivist ve yazar

‘’ Seraskof Desman tutu’’ Nobel barış ödülü sahibi

‘’ Olin Galinski’’ Yahudi aktivist

‘’ George Galuvi’’ İngiltere eski parlamento üyesi

‘’ Haham Lin Kutlin’’ Yahudi hareketi üyesi

‘’ Merzuki Ali’’Endonezya parlamento başkanıKudüs’e Yürüyüş kafilesine katılan Hindistanlılar:

İsrail Uluslararası terörün yapı taşı (sütunu) ve odağıdır.

Hindistan temsilcileri bir basın toplantısında, İsrail’i şer ve uluslararası terörün merkezi olarak nitelendirdi.

FHA’nın bildirdiğine göre, Kudüs’e Küresel Yürüyüş kafilesine katılan Hindistanlılar geçtiğimiz cumartesi günü şöyle bir bildiri yayınladı: Siyonizm rejimi, evrensel terörün yapı taşıdır. Bunun kötü sonuçları bütün Güney Asya ülkelerini etkilemiştir.

Lahor’da düzenlenen basın toplantısına Pakistan’ın dini ve siyasi önderleri, Hindistan temsilcileri lideri ‘’ Feruz Meyti Boro Vala’’ ile beraber katıldılar. Bu toplantıda ‘’Vala’’ şöyle dedi:

Toplumun bütün kesimlerini endişelendiren Kudüs’ün İşgali meselesi tam olarak açıklanmalıdır.

Daha sonra şöyle ekledi: Güney Asya halkının güçlü bir beraberlikle bölgenin bütün sorunlarına uygun çözümleri bulma vakti gelmiştir. Bütün sorunlarımızın kökü dünya siyasetinden kaynaklanmaktadır. Asya halkı arasında güçlü bir beraberlik sağlanırsa Keşmir sorununun da çözüleceğini ümit ettiğini sözlerine ekledi.

Hindistan temsilcileri lideri sözlerine şöyle devam etti: Filistin toprakları 1948’den beri Siyonist rejim tarafından işgal edilmiştir. Bu rejim 1967’den beri de Kudüs’ün Şehri’ni kendi kontrolü altına almıştır. Siyonist rejim Kudüs etrafına yerleşim merkezleri yaparak, burayı tamamen kendi kontrolü altına almayı hedeflemiştir. Ne yazık ki Uluslar arası güvenlik konseyinde Filistin konusu gündeme geldiğinde Amerika ve dünya emperyalist güçler İsrail’e yaranmak (hizmet) için bunu veto ettiler. Hatta Siyonizm rejimi 1948’de olduğu gibi kalan Filistinlileri de bu topraklardan çıkarmaya çalışıyorlar.

Kafileye katılanlar ‘’ Kudüs’e küresel Yürüyüş’’ hareketinin, Filistin konusunun bütün dünyada gündeme gelmesine vesile olmasını dilediklerini söylediler. Kudüs Müslümanlar ve Hıristiyanlar için mukaddes bir mekandır. Dünyanın her yerinden insanlar Kudüs’ü korumak için bu kafileye katılabilirler. Kudüs’e Küresel Yürüyüş kafilesi 30 mart günü Mısır, Lübnan, Suriye ve Ürdün sınırlarından barışçıl bir yürüyüşle Kudüs’e yürüyeceklerdir.

RAST HABER

Tercüme: Abdullah Kocaaslan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu