Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık DSİ'den OKALİPTUS AĞACI

DSİ'den OKALİPTUS AĞACI

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2010 Perşembe 16:34
DSİ'den OKALİPTUS AĞACI

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yükselen taban suyu yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Taban suyunun yükselmesi sonrasında birçok yerleşim yeri tuzla kaplandı.
Taban Suyunun yükselmesine karşı önlem olarak Şanlıurfa DSİ XV Bölge Müdürlüğü Tarafından Harran Ovası Çiftçileirne Çok sayıda Okaliptus ağacı dikilmek üzere dağıtıldı. Günde 60 Lt su içen bu ağaçların ovadaki taban suyunu düşürmesi planlanıyor.

OKALİPTUS AĞACI
Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir.Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir.Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir ve ülkemizdede hayli örneği vardır ve başarılı bir yöntemdir.

www.balikligol.com(Mersavi)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com