Advert
Advert
Advert

DSİ 15. Bölge müdürlüğü eğitim çalışmaları

DSİ 15. Bölge müdürlüğü eğitim çalışmaları
DSİ 15. Bölge müdürlüğü eğitim çalışmaları

sulama sistemlerinin işletme, bakım ve yönetiminde kullanılacak, yöre koşullarına en uygun işletme, bakım ve yönetim modelinin uygulanması gerekmektedir.

GAP çiftçisinin sulama, sulama tesisleri, sulama teknolojileri ve sulu tarım yetiştiriciliği konularındaki bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklanan eğitim ihtiyacı çeşitli kurumlar ve STK'larca karşılanmaya devam etmektedir.

            DSİ de projelerini tamamlayıp, devir işlemini yaptıktan sonra işletmeye alınmış olan sulama tesislerinin, bu tesislerden doğrudan fayda sağlayacak olan çiftçiler tarafından sahiplenilip korunması konusunda yoğun eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

            Suyun verimli kullanılması noktasında bir bilincin yaygınlaşmasının önemine değinen ve bu sorumluluğun küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğini savunan DSİ 15. Bölge Müdürü Sait Umucu,  "İlköğretim okullarında su ile ilgili bilgilerin daha fazla yaygınlaştırılması için her yıl düzenli olarak özellikle köy okullarında eğitim verdiklerini" ifade etti.

Sait Umucu, "Ancak eğitim, hayatın her aşamasında süreklilik arz eden bir olgu olduğundan, eğitim verdiğimiz küçüklerimizin ailelerinin de aynı eğitimi alması için köyde köy halkıyla sohbet edip,  çiftçilerin sorunlarını dinleyerek, Sulama sistemleri konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürdüklerini ve her Cuma bir köy camisinde bu faaliyetlere devam edeceğini" ifade etti.

Sait Umucu, aşırı sulamanın taban suyu seviyesini yükselttiğini, tuzlanmaya sebebiyet verdiğini ve tarımı tehdit ettiğini, fazla suyun daha fazla ürün olmadığını vurguladı."

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı