Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi DSİ 15. Bölge müdürlüğü eğitim çalışmaları

DSİ 15. Bölge müdürlüğü eğitim çalışmaları

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2010 Cumartesi 06:26
DSİ 15. Bölge müdürlüğü eğitim çalışmaları

sulama sistemlerinin işletme, bakım ve yönetiminde kullanılacak, yöre koşullarına en uygun işletme, bakım ve yönetim modelinin uygulanması gerekmektedir.

GAP çiftçisinin sulama, sulama tesisleri, sulama teknolojileri ve sulu tarım yetiştiriciliği konularındaki bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklanan eğitim ihtiyacı çeşitli kurumlar ve STK'larca karşılanmaya devam etmektedir.

            DSİ de projelerini tamamlayıp, devir işlemini yaptıktan sonra işletmeye alınmış olan sulama tesislerinin, bu tesislerden doğrudan fayda sağlayacak olan çiftçiler tarafından sahiplenilip korunması konusunda yoğun eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

            Suyun verimli kullanılması noktasında bir bilincin yaygınlaşmasının önemine değinen ve bu sorumluluğun küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğini savunan DSİ 15. Bölge Müdürü Sait Umucu,  "İlköğretim okullarında su ile ilgili bilgilerin daha fazla yaygınlaştırılması için her yıl düzenli olarak özellikle köy okullarında eğitim verdiklerini" ifade etti.

Sait Umucu, "Ancak eğitim, hayatın her aşamasında süreklilik arz eden bir olgu olduğundan, eğitim verdiğimiz küçüklerimizin ailelerinin de aynı eğitimi alması için köyde köy halkıyla sohbet edip,  çiftçilerin sorunlarını dinleyerek, Sulama sistemleri konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürdüklerini ve her Cuma bir köy camisinde bu faaliyetlere devam edeceğini" ifade etti.

Sait Umucu, aşırı sulamanın taban suyu seviyesini yükselttiğini, tuzlanmaya sebebiyet verdiğini ve tarımı tehdit ettiğini, fazla suyun daha fazla ürün olmadığını vurguladı."

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com