Advert
Advert
Advert

Üzerlik Kokusu Sergisi - Üzerlik nedir?

Dr. Emine Teker’in Üzerlik kokusu adlı kişisel resim sergisi Şanlıurfa Nevali Otel FUAYE salonunda Şehri medeniyet Şanlıurfa projesi kapsamında açıldı.

Üzerlik Kokusu Sergisi - Üzerlik nedir?
Üzerlik Kokusu Sergisi - Üzerlik nedir?Sergide sanatçının tual üzerine akrilik ve karışık teknikle yaptığı 15 adet Anadolu kadın portresi yer aldı. uzerli bitkisi Afrika, Asya ve Amerikan’ın sıcak bölgelerinde yetişen yurdumuzda ise orta Anadolu’da yetişen bir bitkidir. Eski Mısırlıların nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hala sürdüğü bilinmektedir.
Günümüzde de Anadolu’da aynı inanış sürdürülmektedir. Nazara karşı üzerlik tohumu yakılarak kullanılmaktadır.
Çocukluğunda üzerliği duvara asılı olarak gördüğünü dile getiren Dr. Emine Teker; “Kış gecelerinden ninemin sobaya atıp üzerimize okuduğu dualar sayesinde huzurlu hissettiğimiz zamanlara dönme isteği üzerlik kokusu adlı sergiye zemin hazırladı. Anadolu topraklarında yaşayan kültürel değerlerimizi hatırlama ve bu bağlamda kadın temasında yöresel kültür özelliklerinde olan kumaşları dövmeleri de alarak en büyük zenginliğinin yakınımızda olduğunu gösterme çabası, bir tür öze dönüş, kentin buhranlı havasına inat kendi dünyasında kendi değerleriyle yaşayan süslü Anadolu kadınların ve üzerlik kokusu sayesinde nazara karşı görünen şehirden uzak bir hayat” dedi.

Dr. Emine Teker Üzerlik kişisel resim sergisi Şanlıurfa Nevali Otel FUAYE salonu Şehri medeniyet Şanlıurfa proje kapsamında açıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik