Advert
Advert
Advert

Erdoğan'nın One Minute dediği Şimon Peres öldü! Şimon Peres kimdir?

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırıldığı hastaneden bu gece vefat etti. peki Şimon Peres kimdir? Şimon Peres kaç yaşındaydı? bütün detaylar haberimizde...

Erdoğan'nın One Minute dediği Şimon Peres öldü! Şimon Peres kimdir?
Erdoğan'nın One Minute dediği Şimon Peres öldü! Şimon Peres kimdir?

BALİKLİGOL.COM / Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırıldığı hastaneden bu gece vefat etti. peki Şimon Peres kimdir? Şimon Peres kaç yaşındaydı? bütün detaylar haberimizde...

İsrail'de 2007 ile 2014 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten  Şimon Peres (93) öldü.

ERDOĞAN "ONE MİNUTE" DEMİŞTİ

Şimon Peres İsrail'de Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde olan 2009 yılında İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda, Gazze ve Ortadoğu'da Barış konulu oturumda dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerilim yaşamıştı. Peres'se sert çıkan Erdoğan konuşma süresinin adil olmadığını belirterek salonu terk etmişti.

Şimon Peres kimdir?

İsrailli politikacı, devlet adamı ve İsrailin 9. cumhurbaşkanı.

Şimon Peres ; 2 Ağustos 1923’de tarihinde Polonya’da doğdu. Asıl adı Szymon Perske… Ailesi 1934 yılında Polonya’dan Filistin‘e göç etti. Tel Aviv‘de yerleşti. Ben Shemen Ziraat Okulu’nda Ziraat eğitimi gördü. Ürdün Vadisi’nde Kibbutz Alumot kurucularından biriydi.1943’de işçi hareketinin (o Hano’ar Ha’oved gençlik sekreteri) gençlik kolları başkanı oldu.

1947 yılında, Siyonistlerin kurduğu Haganath adlı yer altı terörist örgütüne katıldı. İngilizlere ve Filistinli Müörist eylemler düzenleyen bu örgütün, silah alımlarından ve yeni militanlar yetiştirilmesinden sorumlu yöneticisi oldu. Bu görevini İsrail devletinin kurulduğu 1948 yılına kadar sürdürdü.

İsrail’in ilk başbakanı olan David Ben Gurion‘un emrine girdi. 1948’den 1959 yılına kadar Savunma bakanlığı’nda görev yaptı. İsrail’in “Dimona Projesi” adlı nükleer silah programının hazırlanmasında önemli rol aldı.

1959’da İsrail Parlamentosu Knesset’e seçildi. 1965’de İşçi Partisi Genel Sekreteri oldu. 1970-1974 sürecinde, İzhak Rabin hükümetinde Ulaştırma ve İletişim Bakanı oldu. 1974’de Savunma Bakanlığı’na getirildi ve bu görevi 1977’ye kadar sürdü. 1977’de İşçi Partisi Genel Başkanı oldu. 1984’de İzhak Şamir hükümetinde Dışişleri Bakanı oldu.

Şimon Peres‘e, 14 Ocak 1994’de, İzhak Rabin ve Yaser Arafat ile birlikte, Nobel Barış Ödülü verildi. 1997’de, Barış İçin Peres merkezini kurdu.

İsrail’in başbakanı olarak 1984-1986 ve 1995-1996 yıllarında görev yaptı. 15 Temmuz 2007 tarihinde yemin ederek Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Siyaset dışında nanoelektronikle ilgilenir, ana dili İbranice dışında İngilizce’yi ve Fransızca’yı akıcı konuşur.

Polonya asıllı ABD’li dünyaca ünlü Hollywood aktrisi Lauren Bacall‘ın kuzenidir. Aynı soyadı paylaşıyorlardı. Babaları kardeş idi.

Şimon Peres ;Sonya Gelman ile evli olup, iki oğlu ve bir kızı var ve altı torunu var.

Şimon Peres‘in yazdığı kitaplar:

Sonraki Adım , (1965)
David Sling (1970)
Ve Şimdi Yarın (1978)
Men (1979)
Entebbe Günlüğü (1991)
The New Middle East (1993)
Barış İçin Savaş (1995)
O, yüzlerce makale ve denemeler yazdı

Şimon Peres öldü Şimon Peres kimdir? Şimon Peres kaç yaşında Şimon Peres
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı