Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Dolmuşçular Ne İstiyor?

Dolmuşçular Ne İstiyor?

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2010 Salı 21:09
Dolmuşçular Ne İstiyor?

Bu dolmuşçular ne istiyor? asıl amaçları kendi çıkarları için vatandaşı mağdur etmek mi? yoksa gerçekten büyük bir haksızlığa mı uğradılar? bütün bu sorulara kooperatif başkanlarının kendi ağızlarından cevap buldu.

İşte Gül San'ın yazısı;  "Urfa’da nüfus  sayısı fazla, kim ölürse bir torba şeker alır, taziyesine gider, Fatiha okuruz.  Bu sözler son günlerde gerilim yaşanan ulaşım sorunlarını konuşmak üzere bir araya gelen, altı kooperatif başkanı ve bir avukatın da bulunduğu ortamda, belediye başkanımız tarafından söyleniyor. Duyunca inanamadım. Bu ifadeler şehri emin birine ait olamaz...

Şanlıurfa’da altı halk otobüsü kooperatifi var. Görüştüğüm  Esentepe kooperatif başkanı   Resul Doğan ve Karaköprü- Sırrın kooperatif  başkanı  Abuzer Şeker  geçtiğimiz yıllarda belediyenin isteği üzerine 115 münibüsü,  halk otobüsüne çevirmek için Esentepe Karaköprü- Sırrın hattında çalışan araç başına  50 000 TL ( ayda 5000 TL)  Eyyübiye – Sigorta hattıda ki araçlar  25 000  TL( ayda 1000 TL)  olarak ödedik.  İstenildiği gibi araçlarımızı yeniledik.   Eskiden   14+1 olan yolcu sayısını belediye yeni araçlar için ruhsatımıza 50+1 olarak işlediler. 

Şimdiki tek taraflı uygulamayla, 470 000 bin bedelli,  hat  ile 110 000 bin bedelli hatı aynı havuza koyup herkese eşit dağıtabilir misiniz?  Diye soruyorlar.

 Altı halk otobüsü kooperatif başkanlarından sadece biri bu uygulamayı destekliyor. Diğer beş kooperatif ise,  hat bedelleri semtlere göre değiştiğinden her hat için bu güne kadar ödenen bedeller aynı olmadığından havuz sistemiyle hat bedelleri eşitmiş gibi bir uygulamayı kabul etmeyeceklerini bu nedenle yargıya başvurduklarını ifade ettiler.  Bu nedenle eylem yaptıklarını haklarını sonuna kadar arayacaklarını Belediye yönetiminin dayatmacı tavrından rahatsız olduklarını,   tek taraflı düzenlemeyi kabul etmeyeceklerini yürütmeyi durdurmak üzere uygulamanın yargıya intikal ettiğini söylediler.  Vatandaşları mağdur etmemek adına geçici olarak  ( 45 günlüğüne )  çalışmaya başladıklarını, bir komisyon kurulacağını henüz komisyonun oluşturulamadığını ifade ettiler.  Vatandaşa hizmet yerine külfet getiren uygulama şehir trafiğini rahatlatma yerine tıkanıklığa dönüştürdü. Özellikle halk eğitim merkezinden başlayan trafik kaosu Kadri Eroğan caddesinde gün boyu tıkanıklık yapıyor.

Ulaşım en kısa zamanda en ucuza nasıl taşınabilir felsefesi bizim ilimizde hem ekonomik açıdan  hem de zaman açısından külfetli olmaya başladı.

 Ankara havalimanından şehir merkezine her an belediye araçlarını bulabilirsiniz. Hem de cüzi bir ödemeyle şehir merkezinden havalimanına da çeşitli semtlerden her on beş dakikada belediye otobüsü çalışmaktadır. Oysa bizim belediye başkanımız benim Eyyübiye’deki vatandaşım Karaköprü’ye  otogara gidemez diye otogarın yerini değiştirdi. Peki şimdi nasıl gidiliyor?  Benim bilmediğim ekspres bir  ulaşım aracımı  var? 

Kısacası belediyecilikte ulaşım, vatandaşın  gideceği yere en kısa en ucuz en güvenli şekilde ulaşıma erişimini sağlamaktır. Amaç bu olunca bu uygulama bunların hiçbirini karşılayamamıştır. Vatandaşta halk otobüsü çalışanlarıda mağdur olmuştur.  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com