Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Doktorlara muayenehane yasağı geliyor

Doktorlara muayenehane yasağı geliyor

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2010 Çarşamba 15:54
Doktorlara muayenehane yasağı geliyor

Sağlık Bakanlığı, kamu ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlara muayenehane yasağı getirmeye hazırlanıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Anayasa Mahkemesi’nin yürütmesini durdurduğu Tam Gün Kanunu’na alternatif hazırlanan yeni yasanın ayrıntılarını NTV’de anlattı. Akdağ, Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışından doktor getirmek için düğmeye bastığını da açıkladı.

Tam Gün Yasası’na alternatif olarak hazırlanan yeni çalışmaya göre, kamu ve üniversitede görevli doktorların muayenehanede çalışması tamamen yasaklanacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Akşamdan sonra muayenehane açma işinde sanki bir açık kapı var gibi görünüyor. Ama o açık kapıyı kapamak için de elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Kamu hastanelerinde tam gün çalışmayı yüzde 92ye varan oranda uygulayan bakanlık, üniversite hastanelerinde aynı oranı yakalamış değil. Bu konuda da formül geliştiren Sağlık Bakanlığı, ortak kullanım modeli ile mali sıkıntı içindeki üniversite hastanelerini bünyesine alıyor. Böylece doktorların tam gün çalışmasını garantiliyor.

YABANCI DOKTOR UYGULAMASI DA YOLDA

“Bir şekilde üniversite hastanelerini ayakta tutacağız. Ama üniversite hastanelerinin verimsiz çalıştığı da bir gerçek. Bu gerçek bir uzmanlık işi, bu uzmanlık da Sağlık Bakanlığı’nda var. Bu uzmanlığı neden bir araya getirmeyelim…” diyen Akdağ, yargıdan döndüğü için rafa kalkan yabancı hekim uygulamasının da ayrı bir kanunla yeniden gündeme geleceğini belirtti ve şunları söyledi:

“Elbette iyi yetişmiş hekimleri getireceğiz. Türkçe bilmeyeni de getirmeyiz. Türkiyede doktor sayısını hem öğrenci yetiştirerek hem de yurtdışından doktor getirerek artırmamız elzemdir. Bunun milli değerleri ve milliyetçiliği zedeleyen bir yönü yok.”

NTV

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com