Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Doğu ve Güneydoğu Baroları; Başörtüsü özgürlüktür

Doğu ve Güneydoğu Baroları; Başörtüsü özgürlüktür

Doğu ve Güneydoğu’daki aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu 19 ilin baro başkanları, kamusal alandaki başörtüsü yasaklaması sorunuyla ilgili ortak bir yazılı basın açıklaması yaptılar.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2013 Salı 14:22
Doğu ve Güneydoğu Baroları; Başörtüsü özgürlüktür

Açıklamada; “Din ve vicdan özgürlüğünün bir tezahürü olan başörtüsü, yıllardır siyasal bir simge olarak nitelendirilip  “kamusal hayatta”  kişi özgürlüğünün, çalışma hürriyetinin ve kamu hizmetleri alma hakkının kullanımına engel görülmüş ve bu nitelemeyle bir soruna dönüştürülmüştür” denildi.

 

İşte o açıklama; “Din ve vicdan özgürlüğünün bir tezahürü olan başörtüsü, yıllardır siyasal bir simge olarak nitelendirilip  “kamusal hayatta”  kişi özgürlüğünün, çalışma hürriyetinin ve kamu hizmetleri alma hakkının kullanımına engel görülmüş ve bu nitelemeyle bir soruna dönüştürülmüştür.

 

Bu hakkın kullanımına ilişkin kısıtlamalar kimi zaman yasal ve idari düzenlemelere dayandırılmış, kimi zaman da fiilen uygulanmıştır. Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarında da bu kısıtlayıcı anlayışın ürünü olan ve avukatların başları açık bir şekilde görev yapamayacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesi Danıştay 8. Dairesi tarafından bir meslektaşımızın yapmış olduğu başvuru üzerine durdurulmuştur. Danıştay’ın ilgili dairesinin bireyin temel hak ve hürriyetlerine açıkça aykırı olan bu düzenlemenin yürütmesini durdurmuş olmasını olumlu buluyoruz, destekliyoruz.

 

Gerek Danıştay’ın konuya ilişkin kararının gerekçesinde gerekse bu karar etrafında yapılan avukatlık mesleğinin kamu hizmeti ya da serbest meslek olması tartışmasının, hiçbir temel hakkın kullanımının önünde bir engel teşkil etmeyeceğini, bireylerin inanç ve inanmama hürriyeti ile çalışma hürriyeti arasında seçim yapmaya zorlanamayacağını düşünmekteyiz.

 

Kamu hizmeti alma ya da vermek için inançlardan, düşüncelerden, değerlerden arındırılmış, renksiz, kokusuz, tatsız bir alan yaratma çabası yersiz ve imkânsızdır. Kamusal alan olabildiğince siyasaldır. Bu alanda sınırlanan her bireysel hakkın boşluğunu daha güçlü olan birey ve anlayışlar doldurur ki, aksine bu durum eşitsizliğin kaynağıdır.

 

Verilecek kamu hizmetini ve hizmetin verilme biçimini niteleyen objektifliği ve tarafsızlığı, kişi hürriyetini sınırlayacak şekilde yorumlamanın günümüz dünyasında bir karşılığı kalmamıştır. Bu nedenle başörtüsü dâhil, dil, ırk ve cinsiyete dayalı bireyin insan olmaktan kaynaklanan hiçbir inanç, değer ve hakkının “kamusal alan” gerekçesi ile sınırlanamayacağını bir kez daha yineliyor, meslektaşlarımızın yargılama faaliyetlerinin her alanında başörtüsü ile çalışabilmesinin önünü açan bu kararı destekliyoruz” denildi.

 

AÇIKLAMAYA İMZA ATAN BAROLAR

 

BİTLİS BAROSU BAŞKANLIĞI

MUŞ BAROSU BAŞKANLIĞI

VAN BAROSU BAŞKANLIĞI

AĞRI BAROSU BAŞKANLIĞI

HAKKARİ BAROSU BAŞKANLIĞI

SİİRT BAROSU BAŞKANLIĞI

BİNGÖL BAROSU BAŞKANLIĞI

MARDİN BAROSU BAŞKANLIĞI

ŞIRNAK BAROSU BAŞKANLIĞI

ADIYAMAN BAROSU BAŞKANLIĞI

DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANLIĞI

ERZURUM BAROSU BAŞKANLIĞI

KARS BAROSU BAŞKANLIĞI

IĞDIR BAROSU BAŞKANLIĞI

BATMAN BAROSU BAŞKANLIĞI

TUNCELİ BAROSU BAŞKANLIĞI

MALATYA BAROSU BAŞKANLIĞI

ELAZIĞ BAROSU BAŞKANLIĞI

ŞANLIURFA BAROSU BAŞKANLIĞI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com