Advert
Advert
Advert

Doğu Anadolu Bölge Toplantısında engellilerin sorunları ele alındı

Türkiye Beyazay Derneğinin Van'da gerçekleştirdiği Doğu Anadolu Bölge Toplantısında engellilerin sorunları masaya yatırıldı.

Doğu Anadolu Bölge Toplantısında engellilerin sorunları ele alındı
Doğu Anadolu Bölge Toplantısında engellilerin sorunları ele alındı

 Türkiye Beyazay Derneği Doğu Anadolu Bölge toplantısını Van’da gerçekleştirdi. Toplantıda proje, yapılan ve yapılacak olan faaliyetler hakkında bilgiler verildi.

Van’da bir otelde yapılan toplantıya Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Genel Sekreter İlhan Kahraman, Türkiye Beyazay Derneği Van Şube Başkanı Esra Çiçeksay Soydan, Tuşba Belediye Başkan Vekili Yaşar Şalem, Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas ve Aile ve Sosyal Politikalar Van İl Müdür Zeynel Abidin Koç katıldı.

Bölge toplantısı Van tanıtım filmi ile başladı. Daha sonra Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ve Türkiye Beyazay Derneği Van Şube Başkanı Esra Çiçeksay Soydan birer konuşma yaptı.

Toplantıda eğitimin önemine değinen Van Valisi Aydın Nezih Doğan, sadece kendisi için değil aynı zamanda yaşadıkları toplum için de yaşayan insanların aydın ve modern insanlar olduğuna dikkat çekti.

“Engellilik artık engel değil imkan olmaya başladı”

Daha sonra söz alan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Biz artık topluma yararlı olacak insanlar yetiştireceğiz. Devlet dairelerinde çalışan engelli kardeşlerimizin hem verimlilik seviyesini, hem de etkinlik seviyesini yükseltip topluma faydalı hale getirmemiz gerekiyor. Tabi yakın zamanda engelliler için yeni bir düzenleme yapılacak. Buradan da sorunları olan engelli kardeşlerimizin sorunlarını milletvekilleriyle, valilikle bir şekilde gerekli yerlere bildirmeleri gerekiyor. Van’da da çok güzel şeyler olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 “Onlar önce insan sonra engelli”

Engelliler ve engelli aileler için yapılabilecek en büyük yardım ise onları tanımak anlamak sevmek ve kabullenen bir çevre oluşturmak olacağını söyleyen Türkiye Beyazay Derneği Van Şube Başkanı Esra Çiçeksay Soydan, “Çünkü engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil ailelerin çevrenin toplumun kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşmasıyla mümkündür bu anlamda özürlü vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır.

Bu nedenle özürlülere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesine önem verilmelidir. Devletimizin evrensel ölçülerde özürlülerini sahiplenme çabası toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteğiyle sonuç bulacaktır. Gelişmiş toplumları gelişmemiş toplumlardan ayıran en büyük özellik engelli insanların ele alış biçimidir.” ifadelerini kullandı.

Toplantı daha sonra verilen yemek ile sona erdi.(Hacı Yılmaz-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu