Advert
Advert
Advert

Diyarbakırlı STKların Erdoğanla randevusu

Diyarbakırlı STKların Erdoğanla randevusu
Diyarbakırlı STKların Erdoğanla randevusu

PKKnın eylemsizlik döneminin sona ereceği 20 Eylül öncesi bölgeyi kan gölüne çeviren mayınlı saldırı, Diyarbakırdaki sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gülden randevu talep eden, ancak bu talepleri Gülün ABD ziyareti nedeniyle gerçekleşmeyen heyet, yönünü Başbakan Tayyip Erdoğana çevirdi. Erdoğan ile görüşmenin bir iki gün içinde gerçekleşebileceği öğrenildi.

PKKnın ateşkes süresinin sona ereceği 20 Eylül tarihinin yaklaşması ve Hakkaride peş peşe yaşanan patlamalar Diyarbakır ile Ankara arasında trafiği hızlandırdı. Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, hafta ortası Cumhurbaşkanı Abdullah Gülden randevu talebinde bulunmuştu. Ancak Gülün ABD ziyareti nedeniyle bu görüşme gerçekleşmedi. Bu kez heyet Başbakan Erdoğanla görüşme talebini iletti. Erdoğan bu talebe karşılık Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüşün mesajını gönderdi. Ancak Aktar, Erdoğanın kendisiyle görüşme konusunda ısrarlı olduklarını bildirdi. Erdoğan ile görüşmenin bir iki gün içinde gerçekleşebileceği kaydedildi. Ardından Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, heyet temsilcilerini Ankaraya davet etti. Aktar ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu Ankaraya gelerek, dün Ala ile görüştü. Öngörüşmede heyette yer alacak kişiler yeniden gözden geçirildi ve görüşmenin içeriği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

Heyetin Erdoğan ile görüşmesi halinde, Erdoğandan çatışmasızlık sürecinin uzaması için mesaj vermesini isteyecek. Ayrıca Hakkaride yaşanan mayınlı saldırı anımsatılarak, Bu gibi durumlarda görüşmemek bu provakasyonları amacına ulaştırır mesajı verilecek. Bazı heyet üyeleri ise, Erdoğan ile görüşmek bile çatışmasızlık sürecini uzatır görüşünü savunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Diyarbakır heyetine yeşil ışık yaktı. Kılıçdaroğlu herhangi bir tarih vermezken, heyetin Erdoğan ile görüşmek için Ankaraya geldiği gün kendisiyle de görüşebileceğini bildirdi.

Radikal


Etiketler:  STK Diyarbakır Erdoğan 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü