Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Diyarbakır'daki tarihi mirasımız yok oluyor"

"Diyarbakır'daki tarihi mirasımız yok oluyor"

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Aydoğan Ahıakın, yaşanan çatışmalar nedeniyle kentteki tarihi mirasın yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2015 Pazar 09:56

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Aydoğan Ahıakın, Fatihpaşa (Kurşunlu) Camii ve Dört Ayaklı Minare gibi tarihi yapıların hasar görmesine dikkat çekerek çatışmalar nedeniyle Diyarbakır’daki tarihi mirasın yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Ahıakın, “Dört ayaklı Minare’yi ayakta tutan sütunlardan ikisi olaylar neticesinde zarar gördü. Bu minarenin dört ayağı 4 İslam mezhebini simgelemektedir. Zarar gören tarihi eserlerden biri de Sur ilçesinde bulunan Tarihi Paşa Hamamıdır. Kurşunlu Camiinde çıkan yangın sebebiyle tarihi mirasımız yok oluyor. Kurşunlu Camiinin yakılması ile gelinen noktada siyasilere büyük bir sorumluluk düşüyor.” dedi.

Tarihi ve kültürel mirasın korunması için Sur’da bir an önce tedbir alınmasını isteyen Ahıakın, “Bir açık hava müzesi kadar zengin tarihi eserlere sahip olan Sur ilçesinde tarihi ve kültürel mirasın korunması için vakit kaybetmeksizin siyasilerin, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının daha fazla sorumluluk alarak harekete geçmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde tarihi ve kültürel mirasımızı kaybetme tehlikesi ile karşılaşabiliriz. Tarihi ve kültürel mirasın korunması için Sur’da alınması gereken tedbirler için yarın çok geç olabilir. Sur’da yaşanan olayların derhal son bulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com