Advert
Advert
Advert

"Diyarbakır'daki tarihi mirasımız yok oluyor"

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Aydoğan Ahıakın, yaşanan çatışmalar nedeniyle kentteki tarihi mirasın yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Aydoğan Ahıakın, Fatihpaşa (Kurşunlu) Camii ve Dört Ayaklı Minare gibi tarihi yapıların hasar görmesine dikkat çekerek çatışmalar nedeniyle Diyarbakır’daki tarihi mirasın yok olmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Ahıakın, “Dört ayaklı Minare’yi ayakta tutan sütunlardan ikisi olaylar neticesinde zarar gördü. Bu minarenin dört ayağı 4 İslam mezhebini simgelemektedir. Zarar gören tarihi eserlerden biri de Sur ilçesinde bulunan Tarihi Paşa Hamamıdır. Kurşunlu Camiinde çıkan yangın sebebiyle tarihi mirasımız yok oluyor. Kurşunlu Camiinin yakılması ile gelinen noktada siyasilere büyük bir sorumluluk düşüyor.” dedi.

Tarihi ve kültürel mirasın korunması için Sur’da bir an önce tedbir alınmasını isteyen Ahıakın, “Bir açık hava müzesi kadar zengin tarihi eserlere sahip olan Sur ilçesinde tarihi ve kültürel mirasın korunması için vakit kaybetmeksizin siyasilerin, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının daha fazla sorumluluk alarak harekete geçmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde tarihi ve kültürel mirasımızı kaybetme tehlikesi ile karşılaşabiliriz. Tarihi ve kültürel mirasın korunması için Sur’da alınması gereken tedbirler için yarın çok geç olabilir. Sur’da yaşanan olayların derhal son bulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle