Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Diyarbakır'da tarlalar sürülmeye başlandı

Diyarbakır'da tarlalar sürülmeye başlandı

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde tarlalar sürülüp, tohum atılmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2015 Salı 15:48
Diyarbakır'da tarlalar sürülmeye başlandı

Sıcak yaz mevsiminin ardından sonbahar yağmurları ile beraber Çınarlı çiftçiler tarlaları sürüp, tohum atmaya başladı.

Yağan yağmur ile beraber yumuşayan kuru ve sert toprağı traktörlerle süren çiftçiler, tarlalarını sürdükten sonra tohum atmak için hazırlıklara başlıyor.

Tarlaları sürmek için yağmurun yağmasını beklediklerini belirten çiftçi Mehmet Varol, “Toprağın sert olması nedeniyle tarlalarımızı süremiyorduk. Yağan rahmet yağmuru ile beraber toprak yumuşayınca tarlalarımızı sürmeye başladık. Sürdüğümüz tarlamıza bu yıl arpa ekmeyi düşünüyoruz. Mibzere arpa ile beraber gübreyi atıyoruz, tohumların zarar görmemesi, böcek ve hayvanlar tarafından zarar verilmemesi için de ilaçlıyoruz. Tarlamızı sürdük, tohum attık şimdi tekrar rahmet yağmurunu bekliyoruz. İnşallah yaz mevsiminde de ekinlerimizi biçmeye çalışacağız.“ ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin giderlerinin fazla olmasından yakınan Bahattin Çevik, “Tarlalarımızı sürmeme nedenimiz yağmuru bekliyorduk. Toprağın sert olması nedeniyle tarlaları süremiyorduk. Yağmur ile beraber yumuşayan tarlalarımızı sürmeye başladık. Tarlamızı sürme işlemini bitirdikten sonra, mibzer ile tohum atmaya başlayacağız. Bu yıl tarlamıza arpa ekmeyi düşünüyoruz. Giderlerimizin fazla olmasından dolayı, sıkıntı yaşıyoruz. Gübre fiyatları çok yüksek, bir ton gübre 2 bin liranın üzerinde.” şeklinde konuştu. (Vedat Aydın-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com