Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Diyarbakır'da kapanış fuarı

Diyarbakır'da kapanış fuarı

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2010 Salı 20:23
Diyarbakır'da kapanış fuarı

Ortadoğu’nun fuar ve kongre merkezi olma yolunda ilerleyen Diyarbakır 2010 yılını Diyarbakır Ticaret Fuarı ile tamamladı. Bu yıl 8 fuara ev sahipliği yapan Diyarbakır’ın 2011 yılında moda, gıda ve mobilya fuarları da eklenerek kapasitesi arttırılacak. Kentte önümüzdeki yıl 12 fuarın düzenlenmesi hedefleniyor...

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Diyarbakır Valiliği’nin desteği ile organize edilen tüketim ve dayanıklı tüketim mallarının sergilendiği fuar, TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezinde açıldı. Fuara Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Metin Kılavuz, Duhok Ticaret Odası İkinci Başkanı Hameed Mecit Rebeetki, Diyarbakır Ticaret Odası Başkan Vekili Diyadin Gezer ve il dışından gelen çok sayıda işadamı katıldı.

300 bin ziyaretçiyi ağırladık

Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü bu yıl yapılan 8 fuara 15 ülkeden 750 kişinin katıldığını ve 300 bin ziyaretçinin ağırlandığını söyledi. Kentin daha ikinci yılında bölgenin diğer illerinden öne çıktığını söyleyen Ersözlü “Bu durum bile bizim doğru adreste olduğumuzu gösterdi” dedi. 46 şehirden kente 120 bin kişinin geldiğini belirten Ersözlü “Diyarbakır artık bölgenin tek adres ve buluşma merkezi” dedi. Önümüzdeki yıl fuar sayısını 12’ye çıkaracaklarını bildiren Ersözlü Mart ayında başlayacak fuarlar arasına moda, gıda ve mobilya fuarlarının da ekleneceğini ifade etti. 

Vize sorunu kalkmalı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Diyadin Gezer de Irak’tan 40 kişilik işadamı heyetinin gelmek istediğini ancak vize problemi nedeniyle sınır kapısına takıldıklarını söyledi. Suriye’ye vizenin kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Gezer Irak’la da bu problemin sona ermesini istediklerini söyledi. Kentin tanıtımı için fuarları önemsediklerini söyleyen Gezer önümüzdeki yıl 10 bin metrekarelik kapalı alan kapasitesini 20 bin metrekareye çıkartacaklarını belirtti.

Kılavuz: Sivil havaalanı ve çevre yolu şart

Diyarbakır Büyükşehir Başkan Vekili Metin Kılavuz ise Diyarbakır’ın 7 bin yıldan bu yana yaşamın aralıksız sürdüğü en az 10 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyleyerek “Mezopotamya coğrafyası oldukça bereketlidir. Ve her bir medeniyetin boy vermesi için deyim yerindeyse ‘humuslu toprağını’ oluşturuyor” dedi. Diyarbakır’ın tarih boyunca bir geçiş güzergahı üzerinde olmasından dolayı ticareti gelişkin bir şehir olageldiğini belirten Kılavuz, Diyarbakır’ın 8 ile komşu olduğunu, aynı zamanda  4-5 saat içinde Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin kente ulaşabilecek durumda olduğunu kaydetti. Kent ticareti için uluslararası sivil bir havaalanı ve çevre yolunun önemine dikkat çeken Kılavuz, “Böylelikle Diyarbakır diğer kentler gibi sivil bir havaalanı ve çevre yoluna sahip olması halinde bu ulaşabilirlik daha da mümkün olacaktır. Çünkü biliyoruz ki ticaret ancak yol olunca, ulaşılabilince mümkün olmaktadır” diye konuştu.

Ortadoğu’nun penceresi

Fuara Türkiye’nin pek çok kentinden gelen firma sahiplerinin olduğunu hatırlatan Kılavuz, fuar dolayısıyla yeni karşılaşmaların olacağını kentteki firmalarla, kent dışından gelen firmalar arasında ortaklıklara fırsat olacağına inandığını söyledi. “Dolayısıyla fuar buradaki yerel motiflerin Türkiye pazarında yer almasına imkan sağlayabilecektir” diyen Kılavuz, Diyarbakır’ın Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan penceresi olduğunu vurguladı.

Eylemsizlik kararı sevindirici

Haziran ayına kadar ilan edilen eylemsizlik kararının bölgeyi olumlu yönde etkileyeceğini kaydeden Kılavuz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çok şükür bugün ticaret için, ekonomik ve sosyal kalkınma için, bölgeler arası farklılıkları gidermek için çok daha iyi bir gündeyiz. Zira eylemsizlik kararının seçim sonrasına kadar uzatılıyor olması, hepimizde ‘artık bu sorunu çözebilecek bir zemin var’ duygusunu yaşatıyor. Emin olun bu coğrafyadaki insanlar bütün zorluklara, bütün zahmetlere karşın büyük bir metanetle, büyük bir fedakarlıkla kalıcı bir barışı arzuluyor. Birlikte yaşamın kalıcı ve onurlu bir barışla mümkün olduğunu görüyor ve ısrar ediyor.”

Kılavuz bu dönemde herkesin elini taşın altına koyması, rol ve sorumluluk alması gerektiğini kaydederek, aksi takdirde tarih ve toplum karşısında sorumluluktan kurtulunamayacağını söyledi. Kılavuz, “Tribünlere ya da daha açık bir deyimle sandığa oynayarak sorumluluğumuzu yerine getiremeyiz” diye konuştu.  

İlk 5 il arasındayız

Vali Mustafa Toprak da konuşmasına “Bugün dünden çok daha iyiyiz” diyerek başladı. Ticari hayatın geliştiği Diyarbakır’ın artık bir odak nokta haline geldiğini ifade eden Toprak “Bu altyapıyı 81 ile ulaştırmalı, sadece Ortadoğu değil tüm dünya ülkelerine yaymalıyız” dedi. Toprak Diyarbakır’ın Türkiye’deki iller arasında ilk 5’e giren fuar kenti olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından katılımcılar açılış kurdelesini kesip stantları dolaşarak ürünler hakkında bilgi aldı. Fuara Türkiye’nin birçok kentinden 88 firma katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com