Advert
Advert
Advert

Diyarbakır Valiliği: "Yarınki yürüyüş mevzuata aykırı"

Diyarbakır Valiliği, şehirde yapılacak toplantı, gösteri ve yürüyüş yerleri ile uyulacak usul ve esasların hatırlatıldığı bir açıklama yayınlayarak, HDP/DBP yetkilileri tarafından yarın yapılması planlanan gösterinin yasal olmadığı belirtip, vatandaşları uyardı.

Diyarbakır Valiliği:
Diyarbakır Valiliği:

Diyarbakır Valiliği, HDP'nin yarın Sur İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenleyeceği yürüyüşün kanunsuz olduğu yönünde yazılı basın açıklaması yaparak vatandaşları uyardı.

Yürüyüşün kanunsuz olduğu ifade edilen Valilik açıklamasında, vatandaşların yapılan çağrılara itibar etmemeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 6'ıncı maddesinde; 'Şehir ve kasabalarda ve gerekli görülen diğer yerlerde hangi meydan ve açık yerlerde veya yollarda toplantı veya yürüyüş yapılabileceği ve bu toplantı ve yürüyüş için toplanma ve dağılma yerleri ile izlenecek yol ve yönler vali ve kaymakamlarca kararlaştırılarak alışılmış araçlarla önceden duyurulur. Bu yerler hakkında sonradan yapılacak değişiklikler duyurudan onbeş gün sonra geçerli olur. Toplantı yerlerinin tespitinde gidiş gelişi, güvenliği bozmayacak ve pazarların kurulmasına engel olmayacak biçimde, toplantıların genel olarak yapıldığı elektrik tesisatı olan yerler tercih edilir' denmektedir. Bu minvalde ilimizde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri için İstasyon Meydanı, Fuar Alanı ve Nevruz Alanı belirlenmiştir. Yine aynı kanun 9'uncu madde de; 'Bu Kanuna göre yapılacak toplantılar, fiil ehliyetine sahip ve onsekiz yaşını doldurmuş, en az yedi kişiden oluşan bir düzenleme kurulu tarafından düzenlenir. Bu kurul, kendi aralarından birini başkan seçer. Diplomatik dokunulmazlıkları bulunan kişiler, düzenleme kurulu başkan veya üyesi olamazlar. Tüzel kişilerin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemeleri, yetkili organlarının kararına bağlıdır. 10'uncu madde de; 'Toplantı yapılabilmesi için, düzenleme kurulu üyelerinin tamamının imzalayacakları bir bildirim, toplantının yapılmasından en az kırksekiz saat önce ve çalışma saatleri içinde, toplantının yapılacağı yerin bağlı bulunduğu valilik veya kaymakamlığa verilir."

"4 Aralık 2015 Pazartesi günü saat 12.00'da ilimiz Yenişehir İlçesi çiftkapı (Esma Ocak Çay Bahçesi) önünde yapılacağı duyurulan gösteri yürüyüşü ilgili mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Vatandaşlarımızın kanunsuz olarak yapılacak olan yürüyüşü, bu açıdan değerlendirmeleri önem arz etmekte olup kanunsuz çağrılara itibar edilmemesi Diyarbakır'ımızın huzur ve güvenliğine katkı sağlayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

HDP tarafından  bugün yapılan yazılı açıklama ile Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yarın HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Grup Başkanvekili İdris Baluken, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve milletvekillerin de katılacağı bir yürüyüş yapılacağı duyurulmuştu. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu