Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Diyarbakır Müftüsünden 'Mevlid Kandili' mesajı

Diyarbakır Müftüsünden 'Mevlid Kandili' mesajı

Mevlid Kandili dolayısıyla açıklamalarda bulunan Diyarbakır İl Müftüsü, İslam âleminin Mevlid kandilini tebrik ederek, önemli tavsiyelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2015 Pazartesi 18:12
Diyarbakır Müftüsünden 'Mevlid Kandili' mesajı

Hz. Muhammed (sav)’in kutlu doğumunun bin 444’üncü yıldönümü münasebetiyle açıklamada bulunan Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, bu mübarek gecede tüm Müslümanların Ashab-ı Kiram gibi karanlıkları aydınlatan nura ve onun ahlakına seslenmesi gerektiğini vurguladı.

Müminlerin Hz. Peygamber’i kendi canlarından daha aziz bilmeleri gerektiğini belirten İşliyen, Hz. Muhammed’in Kur’an’ın ifadesiyle müminlere kendi öz canlarından daha evla olduklarını ifade etti.

22 Aralık Salı’yı 23 Aralık Çarşamba’ya bağlayan gecenin mübarek bir gece olduğunu belirten Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, “Bu gece Hz. Muhammed’in dünyayı şereflendirdiği gecedir.  Yani Mevlid Kandili’dir. Peygamber efendimiz, zulmün ve cehaletin en çok yaşandığı bir çağda dünyayı şereflendirmiştir. 40 yaşlarındayken ‘İkra’ ile başlayan vahiyle, yaklaşık 23 senede insanlığın değişmesine vesile olan bir dönüşüm hareketini başlatmıştır.” dedi.

Ümmet olarak büyük sıkıntılar çektiklerini belirten İşliyen, ateşin İslam dünyasının her yanını yakmakta olduğunu söyledi.

Hz. Muhammed’in mevlidinin idrak edildiği bugünlerde onun ahlakının, güzelliklerinin örnek alınması için daha çok çaba göstermek gerektiğini dile getiren İşliyen, “Hz. Peygamberi Medine’de bekleyen ‘Ay doğdu üzerimize’ diyerek seslenen Sahabe-i İkram gibi biz de içerisinde bulunduğumuz karanlıkları aydınlatacak nura, onun ahlakına seslenmeliyiz.” diye belirtti. 

İslam ümmetinin yaşadığı sorunlara da değinen Müftü İşliyen, son dönemlerde mezhep ve etnik çatışmaların Müslümanları daha fazla birbirini ayrıştırdığına dikkat çekti. Hz. Muhammed’in Evs ve Hazreç kabileleri arasında meydana gelen ırkçılık, kabilecilik temayüllerine karşı aldığı tavırlara değinen İşliyen, Hz. Peygamber’in bu tür soruncuları ‘Kokuşmuş Dava’ olarak tanımladığını vurguladı.

Mevlid Kandilinde Müslümanlar ve İslam âlemi için duada bulunan İşliyen, “Ya Rabbi! Hz. Muhammed’in hoşgörüsünün, Onun Kur’an anlayışının, Onun ibadet anlayışının, Onun komşuluğunun, Onun aile reisliğinin, ticaret ahlakını, kardeşlik hukukunu hayatımıza daha çok yerleşmesini nasip et. Bütün İslam ümmetinin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum.” dedi.  (M. Sıddık Bilge/Emrah Deniz – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com