Advert
Advert
Advert

Diyarbakır esnafı mevlidi buruk geçiriyor

Yaşanan çatışmalarda arada kalarak mağdur olan ve kandile buruk giren Diyarbakır esnafı, mevlit kandilinin yaşanan çatışmaların son bulmasına vesile olmasını diledi.

Diyarbakır esnafı mevlidi buruk geçiriyor
Diyarbakır esnafı mevlidi buruk geçiriyor

Hz. Muhammed (sav)’in dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan mevlit kandiline olaylarla giren Diyarbakır esnafı, kandili buruk geçiriyor. Tüm sıkıntılara rağmen mevlit kandilini gereği gibi kutlayacaklarını belirten esnaf, kandilin yaşanan çatışmaların son bulmasına vesile olmasını temenni ettiler

Müslümanların peygamberin sünnetine sarılması gerektiğine işaret eden Mesut Bingül,  herkesin onun şerefiyle şereflenmeye gayret göstermesi gerektiğini belirtti.

Allah’ın tüm Müslümanlara yardımcı olmasını dileyen Bingül,  “Dini dili ve ırkı bizim için fark etmez.    Kutsallarımız olan camilerin yakılması da bizi derinden üzmüştü. Keşke sadece mevlidi konuşabilseydik. Peygamberimiz alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Biz de onun ümmeti olarak diyoruz ki Allah insanlarımıza feraset gözüyle bakmayı nasip etsin. Mevlit kandilinin zulüm altında olan tüm Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.” dedi.

“Allah Müslümanlara beraberlik nasip etsin”

Bu geceki mevlit kandilinin Müslümanlara mübarek olmasını dileyen Abdulhalık İpek, Peygamberin dünyaya gelişinin Müslümanlar için ışık olduğunu söyledi.

Peygamberin en büyük öğretmen olduğunu ifade eden İpek, “Bizim en büyük öğretmenimiz efendimizdir. Allah bu gecenin hürmetine Müslümanlara birlik ve beraberlik nasip etsin. Sahabeleri benimsemeyen insanlar sahabe diyarı olan Diyarbakır’ı ne hale getirdiler. Müslümanların peygamber mirasına sahip çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.    

Peygamber mirasına ve değerlerine sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Cüneyt Yüce ise  “İslam’ı güzel bir şekilde yaşayarak insanlara aktarmamız lazım ki ahiret gününde boynu büküklerden olmayalım. Ben bu vesileyle tüm İslam aleminin mevlit kandilini kutluyorum.” şeklinde konuştu.   (Yunus Sırat, Mustafa Kaynak - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu