Advert
Advert
Advert

Diyanet ve Gürcistan Patrikhanesi ortak bildiri yayımladı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gürcistan Patrikhanesi, İslamofobiye karşı ortak bildiri yayımladı.

Diyanet ve Gürcistan Patrikhanesi ortak bildiri yayımladı
Diyanet ve Gürcistan Patrikhanesi ortak bildiri yayımladı

 Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez ve Gürcistan Ortodoks Patriği ll. İlia, başta Avrupa olmak üzere dünyada giderek yükselen İslamofobiden duyulan karşılıklı endişeleri dile getiren ortak bir bildiri yayımladılar.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, resmi temaslar kapsamında bulunduğu Gürcistan'da ziyaretinin üçüncü gününde Patrikhaneye bir veda ziyareti yaptı. Gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Başkan Görmez, "Bazı ziyaretlerin tarihi nitelik taşıdığını biliyorum. Bu karşılıklı ziyaretlerin hem iki ülke arasında hem de bölge için tarihi ziyaretler olduğunu ifade etmek istiyorum. İnsanlığın barışa, huzura, istikrara her zamankinden fazla ihtiyacı vardır. Bütün dini kurumların din adamlarının ilim adamlarının bunun için ayrıca bir çaba içinde olması gerekmektedir. Bugüne kadar insanlığın birikimi mevcut sorunları çözmeye yetmemektedir. Yeni bir dile yeni bir okumaya yeni bir kurama ihtiyaç vardır. Ben de inanıyorum ki bu buluşmalara umut bağlayan insanların umudu boşa çıkmayacaktır." dedi.

Patrik ll. İlia ise, ziyaretin karşılıklı iyi niyetlerde gerçekleştiğini belirterek, "Herkes iyiliklerimize ümitle bakmaktadır. Bize karşı olan bu ümidi hak etmemiz, gerçekleştirmemiz gerekiyor.”şeklinde konuştu.

Karşılıklı açıklamaların ardından, hazırlanan ortak bildiri heyetler ve basın karşısında okundu.

Bildiride başta Avrupa olmak üzere dünyada giderek yükselen İslamofobiden duyulan karşılıklı endişe dile getirilerek, dünyanın çeşitli bölgelerinde son dönemde cereyan eden ve İslamiyet adına gerçekleştirildiği iddia edilen şiddet olayları kınandı. Bu bağlamda, taraflarca hiçbir dini inancın, hangi gerekçeyle olursa olsun şiddeti, terörü ve ayrımcılığı tasvip etmediği, bu tür eylemleri gerçekleştirenlerin dinle ve inançla hiçbir alakasının olamayacağı vurgulandı.

Bildiride şu ifadeler dikkat çekti:
“Bugünkü görüşmelerde ayrıca, hem başta Avrupa olmak üzere dünyada giderek yükselen İslamofobiden duyulan karşılıklı endişe dile getirilmiş, hem de dünyanın çeşitli bölgelerinde son dönemde cereyan eden ve İslamiyet adına gerçekleştirildiği iddia edilen şiddet olayları kınanmıştır.

Bu bağlamda, taraflarca hiçbir dini inancın, hangi gerekçeyle olursa olsun şiddeti, terörü ve ayrımcılığı tasvip etmediği, bu tür eylemleri gerçekleştirenlerin dinle ve inançla hiçbir alakasının olamayacağı vurgulanmıştır.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gürcistan Ortodoks Kilisesi ayrıca, başlatılan bu diyalog ve işbirliği sürecinin önümüzdeki dönemde etkinliği artırılarak devam ettirileceği konusunda da ortak iradelerini ifade etmişlerdir.” (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı