Reklamı Geç
Advert
Advert

Diyanet Başkanı Görmez neden yaşlılara Camiye gelmeyin dedi

Ramazan'a kısa bir süre kala Diyanet İşleri Başkanlığı 4 önemli konu hakkında cami cemaatini ve müezzinleri uyardı.

Diyanet Başkanı Görmez neden yaşlılara Camiye gelmeyin dedi
Diyanet Başkanı Görmez neden yaşlılara Camiye gelmeyin dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayı içerinde kılınacak namazların, tutulacak oruçların usulüne uygun bir şekilde yerine getirilebilmesi için cami cemaatinden din görevlilerine kadar bütün kesimlere uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu. Damla Peker'in Türkiye'deki haberi şöyle:

EĞER BÖYLE YAPACAKSANIZ TERAVİHİNİZİ EVİNİZDE KILIN

Camide çocuk hassasiyeti üzerinde özellikle duran Görmez, büyüklere çAğrıda bulundu: 

“Büyüklere diyorum ki, 'eğer çocukların hafızasında ve muhayyilesinde kötü iz bırakacak şekilde müdahale edecekseniz teravihinizi evinizde kılın.' Camiye gelen çocuklar ister oynasınlar ister koştursunlar. Onların hafızasında ve muhayyilesinde kötü bir iz bırakacak hiçbir müdahale kabul edilemez. 

"UZUN ÇUBUK"LU HOCALAR DÖNEMİ BİTTİ

"Biz secdeye eğildiğinde, çocuk sırtına bindiği için secdesini uzatan bir Peygamberin (asm) ümmetiyiz. Cemaate bunu öğretmemiz gerekiyor. Çocukların eli sopalı imam dedelerle olan hatıraları var. Herkes bir ‘uzun çubuk’ hatırasını yâd ediyor. O dönem bitti. Şu anda camilerin kapılarında yaz kurslarında çocuklarımızı çikolata ile karşılayan imamlarımızın sayısı azımsanmayacak kadar çok. Hepsi pedagojik eğitimden geçti. Artık bir müfredat, program, ders kitabı var. Eline öyle bir şeyi alması asla mümkün değil. 

TERAVİHTE SADECE TEKBİR VE SALAVAT

"Teravih namazları sırasında aralarda söylenen çiçekli böcekli ilahiler doğru değil. Aralarda sadece tekbirler, salavatlar olacak. Müezzinler orada ilahi söylüyorlar o doğru değil. İbadetin arasına konservari bir ilahi demeti sunmak doğru değil. Bu bir ibadettir, namazdır. Orada sadece tekbirler, salavatlar... Itri’nin tekbiri hakikaten muhteşem.”

(Risale Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Emniyet 9103 kişiyi açığa aldı | işte isim isim açığa alınan polisler
Emniyet 9103 kişiyi açığa aldı | işte isim isim açığa alınan polisler
Son Dakika haberi!  Binlerce polis açığa alındı
Son Dakika haberi! Binlerce polis açığa alındı