Advert
Advert
Advert

Dışişleri Bakanlığından açıklama: Suriyeli Mülteciler zorla geri mi gönderiliyor

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bazı Suriyelileri zorla ülkelerine geri gönderdiği iddiaları üzerine açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin bazı Suriyelileri zorla ülkelerine geri gönderdiği iddialarına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanlığından açıklama: Suriyeli Mülteciler zorla geri mi gönderiliyor
Dışişleri Bakanlığından açıklama: Suriyeli Mülteciler zorla geri mi gönderiliyor

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bazı Suriyelileri zorla ülkelerine geri gönderdiği iddialarının hiç bir surette gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin bazı Suriyelileri zorla ülkelerine geri gönderdiği iddialarına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Söz konusu iddiaların hiç bir surette gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, "Son günlerde bazı basın organlarında Suriyelilerin ülkemizden zorla geri gönderildiğine dair Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan iddialara yer verildiği görülmektedir. Anılan kuruluş sözcüleri tarafından çeşitli televizyon kanallarında da dile getirilen söz konusu iddialar hiç bir surette gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

Türkiye'nin Suriyelilere 5 yılı aşkındır ev sahipliği yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, "Türkiye, ülkelerindeki savaş ortamından kaçan Suriyelilere beş yılı aşkın bir süredir 'açık kapı politikası' uygulamakta ve uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde, sınırda 'geri göndermeme' ilkesine titizlikle uymaktadır. Bu yaklaşımda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Bu politikanın bir sonucu olarak bugün ülkemiz 2,7 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. 10 ilimizdeki 26 geçici barınma merkezinde misafir edilen 270 bin Suriyeliye gıda, sağlık, eğitim hizmeti verilmekte, psikolojik destek, mesleki eğitim ve sosyal faaliyet imkânları sunulmaktadır. Barınma Merkezlerinin dışında yaşayan Suriyeliler de geçici koruma statüsünde olup, ücretsiz sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadırlar." ifadelerine yer verildi.

"Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır"

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle devam etti: "Suriyelilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekli tüm adımlar atılmaktadır. Bu çerçevede, 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle Suriyelilere çalışma izni verilmiştir. Türkiye, dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Bu durum, ülkemizin geri göndermeme ilkesine titizlikle riayet ettiğinin açık bir göstergesidir. Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüş için teşvik edilmeleri veya mecbur bırakılmaları söz konusu değildir. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine bağlı olup ülkelerindeki şiddet ve istikrarsızlıktan kaçan Suriyelilere koruma sağlamaya devam etme hususunda kararlıdır. Ülkemiz, Suriyeliler için her türlü imkânı seferber etmişken, göçmen kabul etmemek amacıyla sınırlarını tel örgülerle kapatan bazı ülkelerin, bu tür haberleri yoğun bir şekilde kamuoylarına taşımaları da üzüntüyle karşılanmaktadır." (İLKHA)


Dışişleri Suriyeli Mülteciler iddialara yanıt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı