Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'nin Suriye kararı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'nin Suriye kararı açıklaması

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda aldığı kararıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de barış ve istikrarın temininin Esad'ın sahneden çekilmesiyle mümkün olacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2015 Pazar 10:12
Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'nin Suriye kararı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusunda aldığı kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, beşinci yılına giren Suriye’deki ihtilaf çerçevesinde siyasi geçişe ilişkin somut bir takvim öngören ilk kararını 18 Aralık 2015 tarihinde oybirliğiyle kabul ettiği hatırlatılan açıklamada, Türkiye’nin, öngörülen siyasi geçiş sürecinde Beşar Esad'ın tüm yetkilerini geçiş hükümetine devrederek görevi bırakacağı bir çözümü destekleye geldiği belirtildi.

Açıklamada, “bahse konu karar, başından bu yana Suriye’deki ihtilafa siyasi bir çözüm bulunması yönünde gayret sarf eden ülkemizin de içinde olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun 30 Ekim ve 14 Kasım 2015 tarihlerinde Viyana’da yapılan toplantılarında üzerinde görüş birliği sağlanan çerçeveyi ve siyasi geçiş sürecinde benimsenecek hareket tarzını yansıtmaktadır.

Bu karar, 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirisi’ni temel alan ve Suriyeli taraflar arasında yapılacak müzakereler yoluyla, icra yetkilerinin tamamına sahip bir geçiş hükümeti kurulmasına yönelik takvimlendirilmiş bir siyasi geçiş süreci öngörmektedir. 

Türkiye, öngörülen siyasi geçiş sürecinde Beşar Esad'ın tüm yetkilerini geçiş hükümetine devrederek görevi bırakacağı bir çözümü destekleye gelmiştir.” denildi. 

Türkiye’nin, siyasi geçiş süreci kapsamında Esad rejimi ile Suriye muhalefeti arasında başlaması hedeflenen görüşmelere büyük önem verdiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu görüşmelerde muhalefeti temsil edecek heyetin, 8-10 Aralık 2015 tarihlerinde Suriye'deki tüm muhalif kesimlerin katılımıyla gerçekleştirilen Riyad konferansı sonuçları ve kapsamı içinde gerçekleşmesinin, görüşmelerin başarısı ve meşruiyeti bakımından fevkalade önemli‎ olduğunu vurgulamakta yarar görüyoruz.

Suriye’de barış ve istikrarın temini ancak halkın iradesini doğrudan ortaya koyabileceği hür ve adil seçimlere giden yolda, tam yetkili bir geçiş hükümetinin hayata geçirilmesiyle ve başta Beşar Esad olmak üzere rejimin eli kanlı unsurlarının sahneden çekilmesiyle mümkün olacaktır. Türkiye, öngörülen siyasi sürece bu bağlamda katkı sağlamaya devam edecektir.” 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com