Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Dışişleri Afganistan'daki seçimle ilgili açıklama

Dışişleri Afganistan'daki seçimle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunun açıklanmış olmasının memnuniyet verici olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2014 Salı 20:20
Dışişleri Afganistan'daki seçimle ilgili açıklama

HABER MRK - Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da 5 Nisan ve 14 Haziran 2014 tarihlerinde iki tur halinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunun açıklanmış olmasının memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Seçimleri kazandığı açıklanan cumhurbaşkanlığı adaylarından Dr. Eşref Gani Ahmedzai’yi tebrik ediyor ve bu sonucun kardeş Afganistan için hayırlı olmasını diliyoruz. Esasen cumhurbaşkanlığı seçimleri, Afganistan halkının kendi geleceğine karar verme iradesini göstermiş olması hasebiyle ve süreçte rol üstlenen Afganistan kurumlarının sergilediği profesyonellik itibariyle tüm Afgan halkı için bir başarı ifade etmektedir. Diğer yandan, seçimlerin ikinci turunda yarışan adayların bir Milli Birlik Hükümeti kurulması yönünde ortaya koydukları ortak irade, seçim sonuçlarından bağımsız olarak, Afganistan halkının tüm kesimleriyle, bir bütün halinde, ülkelerini daha ileriye götürme kararlılığında olduğunu ve ortak bir ideale inandığını göstermek bakımından, ayrıca önem taşımaktadır. Afganistan’ın geleceği için ümit vaad eden en önemli husus olan bu ülkü birlikteliğinin mimarları tebrike şayandır" denildi.

Afganistan’daki seçimlerde Birleşmiş Milletler ve ABD Dışişleri Bakanının rolünden bahsedilen açıklamanın devamında “Öte yandan bu süreçte katkısı bulunan Birleşmiş Milletler Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis'in ve ABD Dışişleri Bakanı Sayın Kerry'nin çabalarını da önemsiyoruz. Süreçte bundan sonraki beklentimiz, tüm Afgan halkını kucaklayacak yeni bir Hükümetin, devlet yapısını güçlendirmek suretiyle, Afganistan’ın karşı karşıya bulunduğu sorunlar ve sınamalarla mücadele kapasitesini artırmasıdır. Bu süreçte Afgan halkının da tüm bireyleriyle, kurulacak Hükümeti sahiplenmesi, Afganistan’ın bu kritik süreçten güçlenerek çıkması bakımından önem taşımaktadır“ ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın sonunda “Türkiye Afganistan’ın barış, istikrar ve refahı için kardeş Afgan halkına her alanda verdiği desteği bundan sonra da sürdürecektir“ ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye'den ABD'ye İncirlik resti!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com