Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Diş sağlığına para ayırmıyoruz

Diş sağlığına para ayırmıyoruz

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2010 Perşembe 13:31
Diş sağlığına para ayırmıyoruz

Avrupada toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 10unun diş tedavi ve bakımına ayrıldığı, Türkiyede ise bu oranın yüzde 1i bile bulmadığı bildirildi.

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkati çekti.

Türkiyede ağız ve diş sağlığıyla ilgili en büyük sorunun, koruyucu hizmetlerin planlanmaması olduğunu vurgulayan Akkaya, ağız ve diş sağlığıyla ilgili akla gelebilecek her türlü sorunun boyutlarının çok yüksek olduğunu belirtti.

Akkaya, diş bakımı konusunda Türkiyenin kesinlikle sınıfta kaldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

Her alanda olduğu gibi diş sağlığı da eğitimle başlıyor. Çocuklara çok iyi bir eğitim verilmesi lazım. Ayrıca, herkes ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmeli. Biz de hala herkesin bir fırçası bile yok. Macun tüketimi az. Diş çürüğü oranı ve diş eti hastalıkları oranı çok yüksek. Zamanında önlem alınmaması ve ufak müdahaleler yapılmadığı için ortodontik sorunların oranı çok yüksek. Koruyucu önlemler alınmazsa bütün sorunlar, gittikçe büyüyerek karşınıza çıkar. Böyle bir ortamda da doğal olarak sınıf geçmemiz mümkün değil.

Avrupada toplam sağlık harcamalarının yüzde 10unun diş tedavi ve bakımına ayrıldığını kaydeden Akkaya, Türkiyede ise veriler çok net olmamakla birlikte bu oranın yüzde 1e bile ulaşmadığını bildirdi.

Akkaya, Türkiyede insanların diş hekimine gitme sıklığının yüzde 0,9 iken, Avrupada yüzde 5 olduğunu belirterek, Türkiyede insanlar, Avrupanın 5te 1i oranında diş hekimine başvuruyor dedi.

Türkiyede insanların yaklaşık yüzde 86sında diş eti sorunları bulunduğunu, diş çürükleri oranının da yüzde 80lere ulaştığını kaydeden Akkaya, şu bilgileri verdi:

Avrupada insanlar 64-70 yaş aralığına kadar kendi dişlerini kullanabiliyorlar. Ama ülkemizde ortalama 43 yaşına gelindiğinde insanlarımız bütün kendi dişlerini kaybetmiş oluyorlar. Bu çok yüksek bir oran. Bu, ülkede hem koruyucu tedavi önlemlerinin hem de tedavici edici hizmetlerin yeterli olmadığını gösteriyor. Dişler çürüyebilir, ama çürüyen dişler tedavi edilmelidir. Biz de önlem alınmadığı için hem çürüyor hem de tedavi edilmiyor. Gelişmiş ülkelerde ise bir hedef var. Ağız hastalıklarının oluşmaması için her türlü hizmet çok küçük yaşlardan itibaren verilmeye başlanıyor. Türkiyede de mutlaka koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri ağı geliştirilmelidir.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ? changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com