Advert
Advert
Advert

Dinçerden şaşırtan Şili açıklaması

Dinçerden şaşırtan Şili açıklaması
Dinçerden şaşırtan Şili açıklaması

Şilide 69 gün sonra toprak altından çıkarılan işçiler, Türkiyeye Zonguldaktaki felaketi hatırlattı. Şilideki kurtarma çalışmalarının Türkiyede yaşanan felaketle karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Ömer Dinçer, bu tür haberlere tepki gösterirken; Türkiyenin Şilideki işçileri 3 gün içerisinde kurtarılabileceğini iddia etti.

Şilideki maden kazasında mahsur kalan 33 işçinin 69 gün sonra yeryüzüne çıkarılmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer yorumladı. Dinçer, Böyle bir kaza bizde olsaydı, madencilerimizi üç günde çıkarırdık dedi.

Sky Türkte yayınlanan Haber Mahali programında konuşan Bakan Dinçer, Zonguldakda grizu patlaması ile kazaya uğradık. Şilide ise göçük oldu. Şayet Zonguldakda grizu patlaması yerine, göçük olsaydı, işçilerimizden hayatını kaybeden olmayacaktı ve sadece 3 günde çıkaracaktık dedi.

Dinçer şöyle devam etti:

İşçilerimizi 560 metreden 3 günde çıkarırdık. Biz çok daha iyiyiz. Şimdi siz, madenin bir köşesinde göçük olmuşken öbür tarafta güvenli bir yerde bekleyen insanları görüp Bizde niye böyle değil! derseniz, bize haksızlık edersiniz.

Çünkü bizim madenlerimizde de işçilerimizin güvenle ve aylarca kalabilecekleri mekanlar var. Zaten ona benzer yerlerde dinleniyorlar, yemeklerini yiyorlar. Ama bizde insanlar hayatını kaybettiler. İkisi ayrı durumlar. Onun için Şilideki benzer başka bir durumu bizimle mukayese etmenin doğru olacağı kanaatindeyim dedi.

Bakan Dinçer Şilideki kurtarma çalışmalarının büyütüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

Niye o kadar büyütüyoruz Şilide olup biten hadiseyi? Şöyle örnek vereyim, içeriye indirilen sondajın genişliğiyle, aslında yapılan kafes birbirinden farklıydı, uyumlu değildi. Kafes sondaj deliğinden içeriye giremediği için geciktiler. Çok da basit bir hadiseydi halbuki.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu