Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Din Görevlileri Sağlık Eğitimine Alınıyor

Din Görevlileri Sağlık Eğitimine Alınıyor

Tarım Çalışanlarında Sık Görülen Hastalıkları Önlemek İçin Din Görevlileri Sağlık Eğitimine Alınıyor

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2013 Pazar 15:04
Din Görevlileri Sağlık Eğitimine AlınıyorHarran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nın  Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu , Şanlıurfa-Adıyaman  İl Halk Sağlığı Müdürlükleri ve İl Müftülükleri işbirliği ile 2-3 Eylül’de Şanlıurfa’da, 5-6 Eylül’de Adıyaman’da ‘Din Görevlileri Sağlık Eğitimi Programı’ uygulanacak. Toros Tarım ve Hollanda Büyükelçiliği’nin de maddi destek sağladığı program Şanlıurfa’da Otel El-Ruha’da, Adıyaman’da Bozdoğan Otel’de yapılacak.  
Programın yürütücüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Zeynep ŞİMŞEK tarafından yapılan açıklamada; her toplumda hastalıklara ve ölümlere neden olan faktörlerin farklılık gösterdiği, bu farklılığın temel nedenlerinden birinin de çalışma hayatı olduğu belirtildi. Tarımda çalışanların çoğunluğunun öğrenim düzeyinin düşük olması, kırsal alanlarda yaşamaları, sağlık sorunlarının nedenlerini ‘Allah’ın takdiri’ ya da ‘kader’ olarak görmeleri, kış aylarında da Kur’an Kursları ve camilere gitmeleri nedeniyle din görevlilerinin halk sağlığı eğitimine alınacağı açıklandı. Programın temel amacının doğru sağlık mesajlarının halkın içine yayılmasının sağlanması ve koruyucu/hastalıkları önleyici ve erken tanı/tedavi hizmetlerine halkın erişiminin sağlanması olduğu belirtildi. Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde mevsimlik tarım işçilerinin yüksek olduğu belirtilen açıklamada, binyıl kalkınma hedeflerine ulaşmak için anne-bebek ölümleri başta olmak üzere, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için yapılması gerekenlerin anlatılacağı bildirildi.
Üniversitelerin görevinin, bulunduğu toplumda sık rastlanan sorunlar ve nedenlerine yönelik araştırmalar yapıp, hizmet programları geliştirmek olduğu belirtilen açıklamada, sağlık uygulamaları açısından sektörler arası işbirliği ile yürütülen bu programın ülkemizde nadir örneklerden biri olduğu vurgulandı.  Yapılan bu çalışmaların nihai amacının tarımda çalışanların daha sağlıklı ve uzun yaşaması için ülkemize özgü hizmet modelleri geliştirmek olduğu söylendi. Program kapsamında her iki ilin Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileri, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve İlahiyat Fakültesi Fıkıh Anabilim Dalı öğretim üyeleri eğitim verecekler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com