Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Din görevlileri sadece namaz kıldırma memurları değildirler"

"Din görevlileri sadece namaz kıldırma memurları değildirler"

Batman'da "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle Batman İl Müftülüğü tarafından konferans verildi.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2014 Salı 14:14

 Diyanet İşleri Başkanlığı'nca "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" nedeniyle “Cami ve Gençlik” temalı etkinliği, Batman İl Müftülüğü tarafından saat 10.30'da Yeni İl Kültür Konferans Salonunda düzenlendi. Programa konuşmacı olarak Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca katıldı.

Ayrıca programa, Batman Vali Yardımcısı Cihat Arık, İl Müftüsü Hasan Çağlar, imamlar ve bayan kurs hocaları katıldı.

İl Müftülüğü Vaizi Murat Kurt’un sunuculuğunu yaptığı program, Havzullah Kavak'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından program, camilerin önemini anlatan bir sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hasan Çağlar, "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle tüm imamların haftasını tebrik ederek cami ve din adamlarının önemine değindi.

“Din görevlileri sadece camilerde namaz kıldırma memurları değildirler”
Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Yardımcısı Cihat Arık, bu haftanın sadece bir etkinlik haftası içerisinde geçmemesi temennisinde bulunarak, “Camiler ve din görevlileri birbirlerini tamamlayan iki temel unsurdur. Camilerimiz toplanma yerleridir. Camilerimiz ne yazık ki geçmişten bu yana gelen bir anlayış olan sadece ibadet edilen yer değildir. Din görevlilerimizde sadece camilerde namaz kıldırma memurları değildirler. Bu iki noktayı çok iyi bilmeliyiz. Süregelen bu anlayış ile çeşitli çarpıklıklar olmakta, din görevlilerimiz görevlerini yerine getirirken tam yerine getirememekte ve bu vesileyle yapılan bu etkinliklerin de noksanlıkları ve özeleştiriyi yapmamıza fırsat vermesini temenni ediyorum.” dedi.

“Camiler mahallenin ihyasıdır”
Daha sonra cami ve gençlik konulu bir konuşma yapan Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, din görevlilerinin çocuk ve gençlere sahip çıkmak zorunda olduklarını belirterek, aksi halde çocuk ve gençlerin kötü insanların eline düşeceğine dikkat çekti. Özellikle camilere çok önem verilmesi gerektiğini ifade eden Çamlıca, camilerin sadece ibadet yeri olmadığını ve çocuk ile gençlerin camilerde iyi bir İslam terbiyesi alması gerektiğinin vurgusunu yaptı. Ayrıca, çocukların camiye gelmeleri için imamlara tavsiyelerde bulunan Çamlıca, “Çocuklar camilere gelirken onlara güzel davranmalıyız. Çocukları kazanmanın yoları, onlara camiyi sevdirmekle geçer. Camiler mahallenin ihyasıdır.” ifadelerini kullandı.

Konferansın öğleden sonraki bölümü, Kur’an kursu öğrencilerine yönelik olacak. (M. Fatih Akgül-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com