Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Dikkat! Listede sizin de adınız olabilir

Dikkat! Listede sizin de adınız olabilir

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2011 Cuma 11:04
Dikkat! Listede sizin de adınız olabilir

Maliye ekipleri, son bir yıl içerisinde 2 ve üzerinde sayıda ev alıp satan 500 bin kişinin peşine düştü. Önümüzdeki hafta Gelir İdaresi Başkanlığı bu kişilere mektup göndererek gayrimenkul alımı satımı sonrasında elde ettikleri değer artış kazancının vergisini isteyecek.

Örneğin 100 bin liraya alınıp 120 bin liraya satılan konutta aradaki 20 bin liranın vergisi talep edilecek. Değer Artış Kazancı Gelir Vergisi dilimleri elde edilen kazanca göre yüzde 15 ile yüzde 35 arasında değişiyor. Mektup gönderim işlemi tamamlandıktan sonra kazancını beyan etmeyenlere ise aradaki farkın vergisi kadar vergi ziyaı cezası kesilecek. İki ve üzeri konut alım satımının ticari faaliyet kapsamına girdiğine dikkat çeken Maliye kaynakları, bu kişilerden mükellefiyet tesisi de talep edileceğini söyledi.

İki ve üzerinde konut alım satımı yapanların bilgi işlem ve tapudan gelen verilerle herhangi bir vergi ödemediğinin tespit edildiğini aktaran üst düzey Maliye yetkilisi, "Bu yapılan işlemler ticari faaliyet kapsamına giriyor. Öncelikli olarak bu kişilerden mükellefiyet tesis ettirmelerini, sonrasında ise elde ettikleri kazancın vergisini talep edeceğiz. Beyan etmeyenlere ise aradaki fark kadar vergi ziyaı cezası kesilecek." dedi.

500 bin kişiye mektup gönderilmesinde, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın geçen yıl yaptığı denetim sonuçları etkili oldu. Değer artış kazançlarını mercek altına alan idare, 1.896 inceleme yaptı. Denetim birimleri, geçen yıl oluşan değer artış kazancını eksik bildiren emlak sahiplerine 43 milyon 664 bin lira vergi tahakkuk ettirirken, 69 milyon 472 bin lira da ceza kesti.

Satın alınan gayrimenkul 5 yıl içinde ve alış fiyatından daha fazla değerde satıldığında, değer artış kazanç vergisi doğuyor. Değer artış kazançlarının beyan konusu edilip edilmeyeceği, elde edilen iradın istisna haddinin altında kalıp kalmadığına bağlı. İstisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi durumunda yıllık beyanname verilmesi gerekiyor. 2011 yılı için değer artış kazancı istisnası 8 bin lira. Gelir Vergisi tarifesinde ilk dilime uygulanacak gelir tutarı 9 bin 400 lira. 53 bin liranın üzerindeki gelirlere ise yüzde 35 vergi uygulanıyor.

ZAMAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Kamu Alacaklarına Türk Lirası Düzenlemesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com