Advert
Advert
Advert

DİGİAD; Teşvik tamamen uzatılmalı

DİGİAD; Teşvik tamamen uzatılmalı
DİGİAD; Teşvik tamamen uzatılmalı

Korkutata, "Teşvik Kanunu sadece sigorta primleri alanında 3 yıl uzatıldı. Bölgemize yatırım ve istihdam alanında ciddi fayda sağlayan bu konunun olduğu gibi bütünüyle uygulanmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz." dedi.

Uzun süredir uygulanan Teşvik Kanunu'nun sadece SGK primleri yönüyle 3 yıl uzatılacağına karar verildiğini anlatan Korkutata, işçi maliyetleri ve istihdam meselesinin de unutulmamasını istedi. Korkutata, "Bugüne kadar 10 işçi ve üzeri istihdam şartı ile işadamları bu yasadan yararlanıyordu. Böylece 10 işçinin maliyeti yaklaşık 4 kişin maliyetine tekabül ediyordu. Bu da işsizlik oranının yüksek olduğu bölgemizde çok olumlu bir faktördü. Bu yasa sosyal güvenlik primleri, vergi, enerji ve bedelsiz arsa tahsisi gibi alanlarda uygulanmakta olan 49 il içerisinde bölgemizin de yatırımında ve istihdam alanlarında çok ciddi fayda sağlamıştır." şeklinde konuştu.

Teşvikin sadece sosyal güvenlik primleri işveren hissesiyle sınırlı kalmaması gerektiğini ifade eden Korkutata, yasanın tamamen 3 yıl uzatılması halinde bölgenin kalkınmasında ciddi fayda sağlanacağını dile getirdi. Geçen yıl çıkartılan 5921 sayılı yasanın bölgedeki yatırımlara çok faydası olmayacağının altını çizen Korkutata, şunları söyledi: "Kurumlar vergisi yüzde 20 den yüzde 2'ye düşürüldü. Çok olumlu bir gelişme; ancak Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde firmalarımızın çoğu zarar ediyor. Kâr edenlerin de kâr marjı zaten düşük. Bundan dolayı buralarda en çok müteşebbislerimize rahat nefes aldıran SGK primleri, stopajlar, elektrik enerjisi ve bedelsiz arsa tahsisidir. Devlet ricalinin imkanları değerlendirerek yasayı olduğu gibi uzatmalarını umuyoruz."

ZAMAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu