Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi DİGİAD; Teşvik tamamen uzatılmalı

DİGİAD; Teşvik tamamen uzatılmalı

Giriş Tarihi: 14 Şubat 2010 Pazar 21:50
DİGİAD; Teşvik tamamen uzatılmalı

Korkutata, "Teşvik Kanunu sadece sigorta primleri alanında 3 yıl uzatıldı. Bölgemize yatırım ve istihdam alanında ciddi fayda sağlayan bu konunun olduğu gibi bütünüyle uygulanmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz." dedi.

Uzun süredir uygulanan Teşvik Kanunu'nun sadece SGK primleri yönüyle 3 yıl uzatılacağına karar verildiğini anlatan Korkutata, işçi maliyetleri ve istihdam meselesinin de unutulmamasını istedi. Korkutata, "Bugüne kadar 10 işçi ve üzeri istihdam şartı ile işadamları bu yasadan yararlanıyordu. Böylece 10 işçinin maliyeti yaklaşık 4 kişin maliyetine tekabül ediyordu. Bu da işsizlik oranının yüksek olduğu bölgemizde çok olumlu bir faktördü. Bu yasa sosyal güvenlik primleri, vergi, enerji ve bedelsiz arsa tahsisi gibi alanlarda uygulanmakta olan 49 il içerisinde bölgemizin de yatırımında ve istihdam alanlarında çok ciddi fayda sağlamıştır." şeklinde konuştu.

Teşvikin sadece sosyal güvenlik primleri işveren hissesiyle sınırlı kalmaması gerektiğini ifade eden Korkutata, yasanın tamamen 3 yıl uzatılması halinde bölgenin kalkınmasında ciddi fayda sağlanacağını dile getirdi. Geçen yıl çıkartılan 5921 sayılı yasanın bölgedeki yatırımlara çok faydası olmayacağının altını çizen Korkutata, şunları söyledi: "Kurumlar vergisi yüzde 20 den yüzde 2'ye düşürüldü. Çok olumlu bir gelişme; ancak Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde firmalarımızın çoğu zarar ediyor. Kâr edenlerin de kâr marjı zaten düşük. Bundan dolayı buralarda en çok müteşebbislerimize rahat nefes aldıran SGK primleri, stopajlar, elektrik enerjisi ve bedelsiz arsa tahsisidir. Devlet ricalinin imkanları değerlendirerek yasayı olduğu gibi uzatmalarını umuyoruz."

ZAMAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği değişti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com