Advert
Advert
Advert

DEDAŞ Açıkladı: Feshetmekten başka çaremiz yok!

Şanlıurfa Elektirik Arıza Onarım Bakım personelinin bir kaç gündür maaşlarını alamadıkları ve özlük haklarından mahrum edildikleri gerekçesiyle eylem yapmalarına tepki gösteren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.(Dicle EDAŞ); "Bu şartlar altında iş başı yapmayan personelin sözleşmelerini feshetmekten başka çaremiz kalmayacak" dedi.

DEDAŞ Açıkladı: Feshetmekten başka çaremiz yok!
DEDAŞ Açıkladı: Feshetmekten başka çaremiz yok!

Şanlıurfa’da yüklenici firma elemanı olarak AOB (Arıza Onarım Bakım) biriminde görev yapan bir gurup işçinin Perşembe günü başlattığı iş bırakma eylemi sürerken, Dicle EDAŞ’tan yapılan açıklamada, çalışanların tümüne yasaların öngördüğünün üzerinde zam verildiği, buna rağmen bir gurup çalışan tarafından haksız bir şekilde, üstelik Şanlıurfa halkını zor durumda bırakarak iş bırakma eylemi yapıldığı bildirildi. Bu arada, eylemdeki  AOB işçilerinin ortalama aylık ücretlerinin 1.900 TL olduğu belirlendi.

YASAL ZAM YAPILDI
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.(Dicle EDAŞ), 4.gününe giren bu haksız iş bırakma eylemi nedeniyle Şanlıurfa halkının sıkıntı çektiğini bildirdi. Dicle EDAŞ yetkilileri konuyla ilgili şunları söylediler:
‘’İş bırakma eylemi yapan işçiler eylemlerine, Asgari Ücret Komisyonu’nun belirlediği %30 ücret zammımı yapılmadığını gerekçe gösteriyorlar. Ancak, şirketimiz ve yüklenici firmalarında çalışan, fakat asgari ücretin altında aylık alanların tümüne asgari ücret farkları yansıtıldı. Asgari ücretin üzerinde aylık alan diğer personellere ise ayrıca %8 oranında bir ücret zammı yapıldı. Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenen yasal zam uygulandığı halde maalesef eylemdeki işçilerin bağlı bulundukları sendika, %29 oranında yeni bir ücret zammı istedi. Bu talep, her şeyden önce ekonomik gerçeklere uymamaktadır. Haksız bir talep olmasının yanında diğer tüm çalışanlara saygısızlıktır.’’

İŞBAŞI YAPMAZLARSA…
Dicle EDAŞ yetkilileri, haksız bir talep üzerine başlatılan ve yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip bir şehirde yaşayan halkı zor durumda bırakan eylemin, bir an önce sonlandırılmasını istediler. Dağıtım bölgesindeki 6 ilde 5 bin kişiye istihdam imkanı sağlayan Dicle EDAŞ’ın diğer tüm personeline yüzde 8 oranında zam yapmışken üstelik de bu işçilere yasal hakları verilmişken, ayrıca yüzde 29 gibi bir zam talep etmelerinin doğru bulunmadığını da kaydeden yetkililer, ‘’Daha önce asgari ücret veya asgari ücretin altında alan işçilerin şu anda aldıkları en düşük aylık ücret 1.350 liradır. Halen eylemde bulunan işçilerin ise ortalama aylıkları zam sonrası 1.900 liradır. Bu şartlar altında iş başı yapmayan personelin sözleşmelerini feshetmekten başka çaremiz kalmayacak.’’ dediler.

Dicle Elektrik Dağıtım Dicle EDAŞ DEDAŞ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!