Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Devteşti tarihçesi, Devteşti nedir?

Devteşti tarihçesi, Devteşti nedir?

Şanlıurfa Haliliye ilçesine bağlı Devteşti Mahallesinde bulunan Devteşti kuyusu belediyelerin sık sık temizlemesine rağmen yok olmakla karşı karşıya... Devteştinin tarihçesi nedir? Devteşti nedir? Şu an devteştinin durumu nedir? ayrıntılar haberimizde...

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2015 Pazar 16:58
Devteşti tarihçesi, Devteşti nedir?

Tarihi çok eski yıllara dayanan Şanlıurfa Haliliye ilçesine bağlı Devteşti Mahallesinde bulunan Devteşti kuyusunun ne zaman inşaa edildiği bilinmiyor. Kısa bir süre öncesine kadar bağ ve bahçelerle çevrili olan Devteşti, bağ bahçelerin imara açılmasıyla etrafında beton binalar yükseldi.

Yapı alanının içerisinde kalan bu tarihi su kuyusu bağlı bulunduğu ilçe belediyesi tarafından sık sık temizlenmesine rağmen su yüzeyinin tamamı sık sık yosun tuttuyor ve çevrede yaşayan insanlar tarafından içersine pis atıklar atılıyor. 

Devteşti kuyusu üzerinde  12 metre çapında 10 metre yüksekliğine duvar inşa edilmiş. Kuyu halk arasında “Devlerin su içtiği kap” anlamında “Devteşti” adı verilmiş.   

Bir zamanlar Şanlıurfa'nın altarnatif yüzme havuzu görevini de gören bu tarihi kuyu, Bazı kaynaklarda vaftiz havuzu olarak geçtiği de söyleniyor.

Kaynak: www.balikligol.com /Kültür Sanat Servisi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com