Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Dershaneler kapatılacak!...

Dershaneler kapatılacak!...

Dershaneleri kapatacak sistem netleşti: Lisede Olgunluk Sınavı olacak. Özel okullar teşvik edilecek. Üniversite sınavı ise randevuyla yapılacak

Giriş Tarihi: 26 Mart 2012 Pazartesi 12:07
Dershaneler kapatılacak!...
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Dershaneler kapanacak" sözleriyle duyurduğu yeni sistem, büyük yankı uyandırdı. Yeni sistem, eğitimde verilecek 6 radikal kararla dershaneye ve sınava ihtiyacı ortadan kaldıracak. Dershaneciliği bitirecek ya da özel okul sahipliğine yöneltecek 6 kriter şöyle:

4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da Fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü her lise bir Fen ya da Anadolu lisesi olacak.

Lise sonda Olgunluk Sınavı yapılacak. Bu sınavda öğrencilere, lisede aldıkları eğitim sorulacak.

 

TEK AŞAMALI SİSTEM

 

Üniversite sınavı tek aşamalı olacak. Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler, Lisans Yerleştirme Sınavı'na girecek. Öğrencinin ortaöğretim başarı puanı ile Olgunluk Sınavı puanının ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. Öğrenciler sınava aynı gün değil randevu sistemiyle girecek.

Öğreciler ortaöğretimde ilgi ve yeteneğe göre mesleki ve teknik okullara yönlendirilecek.

Özel okullara özel teşvikler getirilecek. Devlet okullarına sunulan imkanlardan özel okullar da yararlanacak.

Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak.

 

YABANCI KOLEJLER ORTAOKUL AÇABİLECEK

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "Bugün çocuklarımız okul ile dershane arasında koşturup duruyor. Eğer okulları daha başarılı hale getirirsek, artık aileler çocuklarını dershaneye gönderme ihtiyacı duymayacak. Dershaneler zamanla özel okullara ya da başka eğitim kurumlarına dönüşecek. Bunun çalışmasını yapıyoruz" dedi.

Yeni sistemle birlikte, gözde devlet okullarının yanı sıra yabancı kolejlerin ortaokulları da yeniden eğitim verebilecek. Robert Lisesi, Avusturya, Alman, St. Joseph, St. Benoit gibi yabancı okullar, ortaokula sınavlı ya da sınavsız öğrenci alabilecek.

Kaynak: Takvim

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa Valiliği harekete geçti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com