Advert
Advert
Advert

DEMOKRASİ EĞİTİMİ VE OKUL MECLİSLERİ PROJESİ NDE İLK ADIM ATILIYOR

DEMOKRASİ EĞİTİMİ VE OKUL MECLİSLERİ PROJESİ NDE İLK ADIM ATILIYOR
DEMOKRASİ EĞİTİMİ VE OKUL MECLİSLERİ PROJESİ NDE İLK ADIM ATILIYOR

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açılamaya göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Bakanlığımızın ortaklaşa yürüttüğü "Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi" ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında uygulanmaktadır. Bu Projeyle öğrencilere seçme, seçilme, oy kullanma, demokratik liderliği benimseme, katılımcı olma, kamuoyu oluşturma, diyalog kurma ve hoşgörülü olabilme becerileri kazandırılması amaçlanmaktadır.

Proje uygulamaları gereğince bu yıl 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi için 81 il öğrenci meclisi başkanı, 24 Nisan 2011 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Salonunda özel gündemle TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali ŞAHİN'in başkanlığında toplanarak Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlık Divanını seçmiştir. Türkiye Öğrenci Meclisi, belirledikleri gündem maddelerini görüştükten sonra oy birliği ile "Tavsiye Karan" alarak kamuoyuna duyurmuştur. Aşağıya çıkarılan bu "Tavsiye Karan", öğrencilerimizin kendi sorunlarını kendi bakış açılarıyla dile getirdikleri bir karar olup her düzeydeki karar organı ve uygulayıcılarından beklentilerini ifade etmektedir.

Tavsiye Kararı;

Türkiye'deki 81 ilin Öğrence Meclisi Başkanlarından oluşan 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi üyeleri 24 Nisan 2011 Pazar günü Türkiye Büyük Millet Meclisindeki ilk toplantısında aşağıdaki hususların kamuoyunun bilgisine sunulmasını kararlaştırmıştır.

1. Sosyal devletin ve hukuk devletinin en temel özelliklerinden biri olan, haklarından eşit şekilde yararlanma ilkesi doğrultusunda yapılan çalışmaların devamı ve sürekliliği sağlanmalıdır.

2. Her bireyin farklı ilgi ve yeteneklerinin bulunduğu, öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğu gerçeğinden hareketle başarının tek ölçütünün sınavlar olmadığı dikkate alınmalıdır.

3 Kız çocuklarının ve kadınların eğitimin tüm imkânlarından yararlanması amacıyla yapılan çalışmaların devamlılığı sağlanmalıdır.

4. Engelli öğrencilerin eğitim-öğretim imkânlarından yararlanması için alınan tedbirler ve yapılan çalışmaların geliştirilmesine devam edilmelidir.

5. Millî ve manevi değerlerimizin benimsenmesi, korunması ve yaşatılması ile gelecek nesillere aktarılmasında toplumun tüm bireyleri ile kurum ve kuruluşları sorumluluk almalıdır.

6. Okul aile birlikleri, ailelerimiz ile okul arasında köprü görevi olma sorumluluğuyla çalışmalarını yürütmeli ve öğrenci başarısının artırılması için etkin hâle getirilmelidir.

7. Demokrasi kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye Öğrenci Meclisinin tura temsilcileri hak ve sorumluluklarının bilinciyle etkin rol üstlenmelidir.

8. Türkiye Öğrenci Meclisinin tüm temsilcileri "bir arada yaşama" ve uzlaşma" kültürünün yaşanması ve yaşatılması amacıyla gerekli beceri ve değerlere sahip olmak ve bu konuda öncü olmak için çaba sarf etmelidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Millî Eğitim Bakanlığı ve kamuoyunun dikkatine herkesin eğitim sunulur
www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!