Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Değirmenciler eski günlerini özlüyor

Değirmenciler eski günlerini özlüyor

Un fabrikalarının artmasıyla kendilerine olan ihtiyacın azaldığını söyleyen değirmenciler, eski günlerini özlediklerini belirttiler.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2015 Cuma 14:00
Değirmenciler eski günlerini özlüyor

Diyarbakır’daki değirmenciler, un üretimi yapan fabrikaların artması nedeniyle geçmiş yıllardaki iş yoğunluğunu sağlayamıyorlar.

Merkez Bağlar ilçesinde 18 yıldır değirmencilik yapan Ramazan Karakaş, eskiden gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Değirmenlere olan ihtiyacın günden güne azaldığını belirten Karakaş, “Eskiden buraya daha fazla iş geliyordu. Gece gündüz çalışıyorduk. Şu anda işler durgun. Bunun temel sebebi un yapan fabrikaların açılmış olmasıdır. Halk artık hazır un alıyor.” dedi.

Yaptıkları işten hiçbir ücret almadıklarını aktaran Karakaş, buğdaydan arta kalan kepeği hayvancılıkla uğraşanlara satarak geçimlerini sağladıklarını ifade etti.

Müşterilerinin büyük kısmının köylerde yaşayan kişilerden oluştuğunu dile getiren Karakaş, “Getirilen buğdayı önce elekten geçiriyoruz. Daha sonra yıkamadan geçiyor. Birkaç saat dinlendirilip, kurutuluyor. Ardından da un yapıyoruz. Yaptığımız işlemler bunlardan ibarettir. Bir torba buğdayı, dinlenmesi ve kurumasıyla birlikte 2 saatte hazırlıyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğu köylerde yaşayan insanlardır. Özellikle Karacadağ bölgesinden çok müşterimiz var.” şeklinde konuştu.   (Hamza Adiyaman - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com