Advert
Advert
Advert

Değirmenciler eski günlerini özlüyor

Un fabrikalarının artmasıyla kendilerine olan ihtiyacın azaldığını söyleyen değirmenciler, eski günlerini özlediklerini belirttiler.

Değirmenciler eski günlerini özlüyor
Değirmenciler eski günlerini özlüyor

Diyarbakır’daki değirmenciler, un üretimi yapan fabrikaların artması nedeniyle geçmiş yıllardaki iş yoğunluğunu sağlayamıyorlar.

Merkez Bağlar ilçesinde 18 yıldır değirmencilik yapan Ramazan Karakaş, eskiden gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Değirmenlere olan ihtiyacın günden güne azaldığını belirten Karakaş, “Eskiden buraya daha fazla iş geliyordu. Gece gündüz çalışıyorduk. Şu anda işler durgun. Bunun temel sebebi un yapan fabrikaların açılmış olmasıdır. Halk artık hazır un alıyor.” dedi.

Yaptıkları işten hiçbir ücret almadıklarını aktaran Karakaş, buğdaydan arta kalan kepeği hayvancılıkla uğraşanlara satarak geçimlerini sağladıklarını ifade etti.

Müşterilerinin büyük kısmının köylerde yaşayan kişilerden oluştuğunu dile getiren Karakaş, “Getirilen buğdayı önce elekten geçiriyoruz. Daha sonra yıkamadan geçiyor. Birkaç saat dinlendirilip, kurutuluyor. Ardından da un yapıyoruz. Yaptığımız işlemler bunlardan ibarettir. Bir torba buğdayı, dinlenmesi ve kurumasıyla birlikte 2 saatte hazırlıyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğu köylerde yaşayan insanlardır. Özellikle Karacadağ bölgesinden çok müşterimiz var.” şeklinde konuştu.   (Hamza Adiyaman - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı