Advert
Advert
Advert

DEDAŞ: Birecik'teki uygulama yasaya uygun

DEDAŞ Kurumsal İlişkiler Başkanı Neşet Demirbağ, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde sayaçların bina dışına alınması için yürütülen çalışmalara, bir grubun tepki göstermesi üzerine yaptığı açıklamada, yapılan çalışmanın yasaya uygun olduğunu bildirdi.

DEDAŞ: Birecik'teki uygulama yasaya uygun
DEDAŞ: Birecik'teki uygulama yasaya uygun

Geçtiğimiz günlerde Birecik’te belediye binası önünde toplanan bir grup elektrik sayaçlarının bina dışına alınmasını protesto ederken olaya müdahil olan Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı da görüntü kirliliği oluşacağı ve keyfi uygulama olup, yasal dayanağı olmadığı iddiasıyla uygulamaya karşı çıkmıştı.

Yaşananlar üzerine Dicle EDAŞ Kurumsal İlişkiler Başkanı Neşet Demirbağ ise bir açıklama yaptı. Demirbağ, yapılan çalışmanın yasaya uygun olduğunu açıkladı.

Demirbağ, ‘Dağıtım Sistemindeki Kayıpların Azaltılmasına Dair Tedbirler Yönetmeliği’nde,  bu konuda neler yapılacağının açıkça belirtildiğini ifade etti.

Demirbağ, konuyla ilgili olarak şöyle dedi: ‘’Yönetmelikte ‘Yüksek kayıplı şirketlerin dağıtım bölgeleri içinde yer alan ve önceki yıl gerçekleşmelerine göre teknik ve teknik olmayan kayıp oranı yüzde 30'un üzerinde olan il ve ilçelerde, ilgili dağıtım şirketi tarafından kayıp-kaçak ile mücadele dâhilinde elektrik sayaçlarının tesisi için mevzuatta tanımlanan yerden farklı bir yer belirlenebilir.’ denilmektedir. Yine aynı yönetmelikte, ‘… Sayaç yatırımları kapsamında, tespit amaçlı olmak üzere, birden fazla müşterinin toplam tüketimini ölçen kontrol sayacı tesis edilebilir.’ ifadelerine yer veriliyor. Bundan da anlaşılacağı üzere Dicle EDAŞ’ın yaptığı çalışma tamamen yasalara uygundur.”

Demirbağ, “Ayrıca bu çalışmalarımızın sonucunda, Standart olmayan kablolar değiştirilerek görüntü kirliliğinin önlenmesi, akıllı şebekenin altyapısını oluşturması, hatalı okunma sonucu yanlış fatura çıkmasının önlenmesi, enerji israfı önleneceğinden elektrik şebekesi ve trafoların yükü azalacağından, müşterilerimize daha kaliteli enerji sunulması gibi birçok faydası da olacaktır. Bu çalışmalarımızdan ötürü müşterilerimizden hiçbir ücret talep edilmeyecektir. Birecik’in enerji sorunlarının çözümüne yönelik olarak, Belediye Başkanı ile görüşerek yapılması gerekenleri birlikte değerlendirip, bahse konu sorunlara da birlikte çözüm buluruz inşallah.” diye belirtti. (Ramazan Casuk- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler