Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem DBP'li belediyeye karikatür tepkileri gelmeye devam ediyor

DBP'li belediyeye karikatür tepkileri gelmeye devam ediyor

Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi tarafından billboardlara asılan Peygambere hakaret içerikli karikatürler nedeniyle tepkiler gelmeye devam ediyor. Bir tepkide, Eğitim-Bir-Sen Bingöl il başkanlığından geldi.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2015 Salı 19:12
DBP'li belediyeye karikatür tepkileri gelmeye devam ediyor

Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü tarafından şehir merkezindeki billboardlara asılan Peygambere hakaret içerikli karikatürlere tepkiler gelmeye devam ediyor. Eğitim-Bir-Sen Bingöl İl Başkanlığı yayımladığı yazılı basın açıklamasıyla DBP’li belediyeyi sert bir dile kınadı.

Açıklamada, “Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi yetkililerinin, ‘çocuk gelinlere’ dikkat çekmek amacıyla billboardlara astığı skandal afişte kullandığı karikatür, bu siyasi anlayışın milletin değerleri karşısında karikatürize olduğunu net bir şekilde yansıtmıştır. İslam’ı ve Müslümanları hedef alan bu karikatürün afiş olarak asılması, bazı siyasilerin içinden çıktıkları topluma ne kadar yabancılaştıklarını, toplumun değerlerine düşmanlık edecek kadar Anadolu’dan uzaklaştıklarını çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. İlim, kardeşlik ve maneviyat şehri Diyarbakır’da böylesine bir aymazlığın yaşanması kabul edilebilir bir durum değildir.” denildi.

DBP’li belediyenin Müslümanlara hakaret ettiğinin vurgulandığı açıklamada, “Çocuk gelinler konusunun İslam kimliğiyle özdeşleştirilmesinin mazur görülecek hiçbir tarafı yoktur, olamaz. Danimarkalı bir karikatüristin çizdiği, Peygamber Efendimize hakaret içeren skandal karikatür olduğu belirlenen afişi asma gafletinde bulunan belediye yetkililerinin ucu dışarıda bu tavrı apaçık İslam’a, Müslümanlara hakarettir.”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:  “Etnik hassasiyet üzerinden siyaset yapanlar ötekine saygının her alanda olması gerektiğinden bihaber olduklarını itiraf etmişler, inanma bakımından ötekine tahammül gösteremediklerini ifşa etmişlerdir. Özellikle kamuda yönetici olan, toplumu yönlendirme imkânına sahip kişi veya kurumlar, bu tür işleri daha özenle yapmak zorundadır. Siyasi parti temsilcileri, belediyeler, topluma yansıyacak çalışmalarda, siyasi düşünce veya beklentiler için hassas noktalara temas etmekten kaçınmalı; farklı kesimleri rahatsız edecek söz, davranış ve çalışmalardan uzak durmalı, provokasyona neden olabilecek veya toplumsal huzuru bozacak işlerden imtina etmelidirler.”

Yapılan hakaretin iki satırlık bir özürle telafi edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, son olarak “Hangi amaç ve niyetle yapılırsa yapılsın, bunun izahı ve hoş görülmesi mümkün değildir. İşine geldiğinde emekli müftüyü, işine geldiğinde bir eş cinseli aday göstermekten imtina etmeyen bu saygısız anlayışı kınıyor; bu özensiz ve dikkatsiz çalışmanın toplumun vicdanına verdiği ağır hasarı iki satırlık bir özürle telafi edemeyeceklerini bilmelerini istiyoruz. Bu skandala imza atanları, toplumsal değerlere saygılı, işlerinde daha özenli ve milletin hassas olduğu konulara daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.” denildi.  

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suriyeli genci dövüp bunu paylaştı-Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com