Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Davutoğlunun sırıtmasına şaşırmayın

Davutoğlunun sırıtmasına şaşırmayın

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2010 Salı 09:28
Davutoğlunun sırıtmasına şaşırmayın

ABD’nin etkili gazetelerinden Washington Post’da yayınlanan Jackson Diehl imzalı yazıda Türkiye ile ilgili ilginç değerlendirmeler yer aldı. Özellikle Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıntısı dikkat çekti..

“Wikileaks belgeleri 21’inci yüzyıl Türkiyesi’ni nasıl yakalıyor?” başlıklı yazıda, “AK Parti’nin 8 yıllık iktidarı sırasında, ABD’nin idare etmek zorunda kalacağı 21’inci yüzyılın dolambaçlı ilişkilerinin bir modeli tarzında bir şey haline geldiği” yorumunda bulunuldu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, geçen haftaki Washington ziyareti sırasında Washington Post’a verdiği mülakattan alıntıların da yapıldı.

Davutoğlu’nun, “(ABD) Büyükelçiliğinin en azından bir bölümünü benimsediğini” öne süren Diehl, Davutoğlu’nun, “İngiltere’nin, eski sömürgeleriyle kurduğu Commonwealth’in (İngiliz Uluslar Topluluğu) varlığını” hatırlatarak, “Niçin Türkiye, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya’daki eski Osmanlı topraklarında liderliğini yeniden inşa etmesin?” dediğini belirtti.

Diehl, yazısına şöyle devam etti: “Aslında, ’Arap sokaklarının’ muhtemel lideri Erdoğan, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah gibi rakiplerden çekici görünüyor. Neticede Türkiye, Avrupa ticareti ve yatırımına bağımlı durumda, demokratik bir Irak, nükleer güç olmayan bir İran ve Afganistan’da başarılı bir NATO istiyor. Hala İsrail’i tanıyor. İşin esasında hakiki bir Müslüman demokrasi, bu, onun daha zor, hem de bir şekilde, eskiden olduğundan daha fazla müttefik olduğu anlamına geliyor”.

Büyükelçi Jeffrey’nin, bir Wikileaks belgesinde, “Nüfusu ilerleyen bir Türkiye ile yaşamak zorundayız. Türkiye, dünya çapındaki ’Batılı’ kurumlar, güçler ve yönelimler ile Ortadoğu kültürü ve dininin karmaşık bir karışımı olmaya devam edecek” dediğini belirten Diehl, “Davutoğlu’nun sırıtmasına şaşırılmamalı. Neticede, ABD Dışişleri’nin raporları, yeni Türkiye’yi iyi yakalamış” ifadesini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye 4 Bin askerle hedefe kilitlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com